Leki - opis, działanie, doświadczenia

Obrazek
Porady i doświadczenia dnia codziennego.

Re: Leki - opis, działanie, doświadczenia

Postprzez olaj82 » Wt maja 10, 2016 19:39

Paweł lat 7:
- penicylina prokainowa w łącznej dawce 19.200.000 j.m
- miejscowo maści z witaminami

Po Penicylinie noga jakby zmiękła, ale się zmiany rozlały. Po 3 latach pojawiła się nowa zmiana.
olaj82
autostopowicz
autostopowicz
 
Posty: 10
Dołączył(a): So maja 07, 2016 19:32

Postprzez » Wt maja 10, 2016 19:39

 

Re: Leki - opis, działanie, doświadczenia

Postprzez ibiza13 » Pt mar 31, 2017 07:54

Metotreksat a picie alkoholu

Źródło: Jenny H Humphreys, Alexander Warner, Ruth Costello, Mark Lunt, Suzanne M M Verstappen, William G Dixon doi: 10.1136/annrheumdis-2016-210629|28.03.2017

Jednym z częstszych skutków stosowania metrotraksatu jest uszkodzenie wątroby wyrażone wzrostem aktywności transaminaz. W związku z tym pacjentom zaleca się unikania spożywania alkoholu w trakcie terapii.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii postanowili sprawdzić, czy można ustalić ilość alkoholu, którego spożycie nie będzie związane z istotnym ryzykiem wzrostu aktywności transaminaz. W tym celu dokonali analizy danych z rejestru prowadzonego w latach 1987-2016 obejmującego grupę ponad 44,5 tys. chorych z rozpoznaniem RZS, z czego 11839 stosowało przewlekle metotreksat i regularnie monitorowało funkcje wątroby. W czasie obserwacji odnotowano 530 epizodów istotnego wzrostu transaminaz (w trzech kolejnych pomiarach wartość powyżej górnej granicy normy laboratoryjnej). Potwierdzono, iż toksyczność metotreksatu zależy od dawki spożytego alkoholu. Spożycie alkoholu poniżej 14 jednostek na tydzień nie miało wpływu na wzrost aktywności enzymów wątrobowych, spożycie alkoholu 15-21 jednostek alkoholu powodowało prawdopodobny wpływ, a przy spożyciu powyżej 21 jednostek stwierdzono istotny związek z hepatotoksycznością.

Według zaleceń NHS (Państwowa Służba Zdrowia w Wielkiej Brytanii) ogłoszonych w 2016 osoby dorosłe nie powinny spożywać regularnie więcej niż 14 jednostek alkoholu na tydzień (wcześniejsze zalecenia ustalały wyższą granicę dla mężczyzn 21 jednostek/tydzień). 1 jednostka według NHS to 10 ml lub 8g czystego alkoholu (dla przykładu 1 butelka 750 ml wina 12%, to 9 jednostek, duże piwo 5,5%-6% 500 ml, to 2,5-3 jednostki alkoholu).
"Życie jest albo wielką przygodą, albo niczym." - Helen Keller
W pracy robię TO, a w domu TO

Obrazek
Avatar użytkownika
ibiza13
Administrator
Administrator
 
Posty: 2278
Dołączył(a): N lip 25, 2010 09:06
Lokalizacja: Słupsk/Szczecin

Re: Leki - opis, działanie, doświadczenia

Postprzez MIO » N lip 02, 2017 19:52

Czy ktoś z Was brał mycophenolate mofetil (mykofenolan mofetylu), czyli np. cell cept? Jak się czuliście po nim?
Mi zmieniono leczenie, a dokładnie jestem przed mykofenolanem. Brałam metypred przez kilka lat. Odstwiono teraz, bo nie przynosi efektu.
Wyniki krwi miałam wcześniej średnie. Jak zacznę brać mam robić morfologię i kilka dodatkowych badań co 2 tygodnie, a nerki i wątroba co 2 miesiące.
Gdyby coś było nie tak, to odstawią i prawdopodobnie cyklofosfamid. Ulotkę oczywiście znam, lekarz też opisał działanie, ale chciałabym się dowiedzieć, czy faktycznie mogą wystąpić wymioty, etc
Z innych leków (jako ciekawostka raczej) odstawiono vessel due, bo wg najnowszych badań działanie mizerne.
MIO
lokator
lokator
 
Posty: 218
Dołączył(a): Śr paź 13, 2010 19:10

Re: Leki - opis, działanie, doświadczenia

Postprzez ibiza13 » Cz wrz 21, 2017 10:35

Co prawda artykuł dotyczy chorych z RZS, ale wiele twardzinek przyjmuje MTX, więc pomyślałam, że nam też przyda się ten artykuł.

Szczepienie przeciwko grypie chorych leczonych metotreksatem

Chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) są bardziej podatni na różne zakażenia w porównaniu z osobami zdrowym. Wynika to z zaburzeń układu immunologicznego związanych z patofizjologią choroby oraz z przewlekłego stosowanie leków przeciwreumatycznych (leków modyfikujących przebieg choroby- LMPCH).

Lekiem pierwszego wyboru, najczęściej stosowanym w leczeniu RZS jest metotreksat (MTX), który osłabia odpowiedź układu immunologicznego na nowe antygeny, np. podawane w trakcie szczepienia. U pacjentów z RZS zaleca się wykonywanie szczepień przed rozpoczęciem leczenia immunosupresyjnego. Często jest to jednak niemożliwe z uwagi na dolegliwości chorego lub zachodzi potrzeba szczepienia w trakcie długoletniej choroby przy przewlekłej terapii metotreksatem.

Czy chorzy mogliby odnieść korzyść z czasowego przerwania terapii metotreksatem przy planowanym szczepieniu?

Randomizowane badanie kliniczne polegające na ocenie skuteczności szczepienia przeciwko grypie (szczepionka trójwalentna) przeprowadzono w grupie 199 chorych z RZS przewlekle leczonych metotreksatem, których losowo przydzielono do jednej z czterech grup: 1. kontynuacja MTX, 2. odstawiony MTX 4 tygodnie przed szczepieniem, 3. odstawiony MTX 2 tygodnie przed i 2 tygodnie po szczepieniu, 4. ostawiony MTX 4 tygodnie po szczepieniu.
Okazało się, iż najlepszą strategią jest wykonywanie szczepienia w połowie okresu bez leku, choć uzyskano również dobrą odpowiedź w grupie 4, gdy lek odstawiano zaraz po szczepieniu. Natomiast odstawienie leku 4 tygodnie przed szczepieniem nie przyniosło poprawy wyników. Co dość intrygujące zaobserwowano różnie nasiloną odpowiedź immunologiczną na 3 odmienne antygeny zawarte w szczepieniu.
Przeprowadzony eksperyment pozwala także lepiej zrozumieć zastosowanie metotreksatu w sytuacji, gdy jest obawa wytworzenia przeciwciał przeciwko lekom. Aby uzyskać efekt terapeutyczny metotreksatu, zmniejszenie aktywności choroby i/lub remisję lek musi być stosowany klika tygodni, podobnie w przypadku przerwania leczenia nawrót dolegliwości zwykle obserwuje się dopiero po kilku tygodniach.
W badanych grupach zaostrzenie RZS odnotowano odpowiednio w poszczególnych grupach u 24%, 21%, 34% i 38% badanych (różnice nie były istotne statystycznie). Po powrocie do terapii u wszystkich uzyskano poprawę.
Przeprowadzone badanie dowodzi, iż odstawienie metotreksatu poprawia odpowiedź humoralną na szczepienie. W celu uzyskania lepszej odpowiedzi na szczepienie należy odstawić metotreksat dwa tygodnie przed szczepieniem i ponownie włączyć lek 2 tygodnie po szczepieniu, w pewnych sytuacjach można także rozważyć odstawienie leku po szczepieniu na 4 tygodnie.

Źródło: AK/Ann Rheum Dis. 2017 Sep;76(9):1559-1565 http://www.termedia.pl
"Życie jest albo wielką przygodą, albo niczym." - Helen Keller
W pracy robię TO, a w domu TO

Obrazek
Avatar użytkownika
ibiza13
Administrator
Administrator
 
Posty: 2278
Dołączył(a): N lip 25, 2010 09:06
Lokalizacja: Słupsk/Szczecin

Re: Leki - opis, działanie, doświadczenia

Postprzez ibiza13 » Cz paź 19, 2017 11:58

Suplementacja wapniem w prewencji osteoporozy

Europejskie Stowarzyszenie Menopauzy i Andropauzy (EMAS) wydało nowy przewodnik kliniczny w celu zwiększeniu świadomości roli wapnia w zmniejszaniu ryzyka osteoporozy.
Osteoporoza jest powszechna dolegliwością, która dotyka 1/3 kobiet. Wapń ma kluczowe znaczenie dla zdrowych kości, a światowe stowarzyszenia naukowe wydały wskazówki dotyczące codziennego zapotrzebowania od dzieciństwa do starości.
Zalecane dzienne spożycie wapnia po menopauzie waha się od 700 do 1200 mg, w zależności od kraju zamieszkania. Nie ma pewności, czy nadmierne spożycie może powodować szkody. Niektóre badania epidemiologiczne wzbudziły obawy dotyczące możliwych zagrożeń sercowo-naczyniowych, demencji, a nawet, paradoksalnie złamań.
Wapń można pochodzić z żywności lub suplementów zawierających sole wapnia. Większość ludzi powinna mieć odpowiedni poziom wapnia poprzez zdrowe odżywianie, ale nie zawsze tak jest. Dieta w południowej Europie dostarcza mniej produktów mleczarskich niż w krajach północnych. Dane z bazy danych NHANES w USA wykazały, że jedna trzecia kobiet w wieku od 9 do 71 lat spożywa niewystarczającą ilość wapnia. Suplementy wapniowe są słabo tolerowane, i zwykle nie są przyjmowane w długim okresie. Innym powodem do obaw jest prowadzenie suplementacji ponad zalecany górny poziom 2000 mg/ dobę. Na przykład w jedno z badań wykazało, że ponad 29% suplementów zostało przepisanych ponad normę.

EMAS potwierdza, że wapń jest istotną częścią diety od dzieciństwa do starości, a przybliżona ocena spożycia powinna być częścią rutynowych kontroli zdrowotnych. Kobiety muszą być bardziej świadome roli wapnia i pamiętać o spożywaniu produktów bogatych w wapń. Ale większa dawka nie jest zalecana i kobiety powinny być ostrzegane, że spożycie przekraczające zalecany poziom wcale nie pomaga, a może zaszkodzić.

źródło: www.termedia.pl
"Życie jest albo wielką przygodą, albo niczym." - Helen Keller
W pracy robię TO, a w domu TO

Obrazek
Avatar użytkownika
ibiza13
Administrator
Administrator
 
Posty: 2278
Dołączył(a): N lip 25, 2010 09:06
Lokalizacja: Słupsk/Szczecin

Postprzez » Cz paź 19, 2017 11:58

 

Poprzednia strona

Powrót do Teoria w Praktyce

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron