Pytania do specjalisty ZUS

Obrazek
Masz szczególnie dobre lub złe doświadczenia - napisz...
Informacje na temat rent, ulg, dofinansowań.
Prawa Osób Niepełnosprawnych.

Pytania do specjalisty ZUS

Postprzez Margaret74 » Pt lut 18, 2011 14:32

Zapraszam serdecznie -Danusia 25 jest wykwalifikowanym pracownikiem ZUSu i chętnie zmierzy się z waszymi pytaniami.
Jednocześnie uprzedzam,że napastliwe i złośliwe posty będą kasowane.
Forum to,nie jest bowiem miejscem do wylewania własnych frustracji związanych ze sprawami urzędowymi-proszę o tym pamiętać :wink:
Życzę zadowolenia :)
Avatar użytkownika
Margaret74
 

Postprzez » Pt lut 18, 2011 14:32

 

Re: Pytania do specjalisty ZUS

Postprzez Anula » Cz lip 07, 2011 21:03

Hmm... Jeśli jest taka możliwość, to ja z chęcią skorzystam z porady:) Chciałam się zapytać- czy jako osoba studiująca i mieszkająca dalej z rodzicami, dostająca rentę dla osób niepełnosprawnych, muszę się rozliczać sama z podatku PIT? Czy wystarczy, że moi rodzicę się rozliczaja również za mnie (dostają wtedy dodatek na dziecko)... Czy ta renta musi być osobno rozliczana w podatku PIT, czy to ZUS sam mnie rozlicza?
Anula
autostopowicz
autostopowicz
 
Posty: 18
Dołączył(a): Śr lip 06, 2011 19:38

Orzeczenie o niepełnosprawności

Postprzez Marta » Śr lip 27, 2011 10:19

Witajcie :)

Chciałam zapytać się jak to jest.. Mam już stwierdzoną twardzinę układową, w ostatniej scyntygrafii przełyku (miesiąc temu) wykazało mi upośledzenie przełyku, oraz w tomografii zwapnienia nadnerczy. Czy w moim przypadku należy się jakikolwiek stopień niepełnosprawności?
Nie mam pojęcia jak to wygląda, komu się należy, a więc z góry dziękuję za odpowiedzi :)
Marta
autostopowicz
autostopowicz
 
Posty: 20
Dołączył(a): Pt sty 08, 2010 21:28
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Pytania do specjalisty ZUS

Postprzez ibiza13 » Pt lip 29, 2011 11:09

Hej Marta.
Chodzi Ci o orzeczenie o niepełnosprawności czy o orzeczenie o niezdolności do pracy? To są dwa różne orzeczenia wydawane przez inne instytucje. To pierwsze wydają Powiatowe Zespoły do spraw Orzekania o Niepełnosprawności (więcej informacji http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/3758#.UaxDwtJM-NU).
To drugie jest wydawane przez ZUS i daje ono prawo do renty - tutaj jest ważne od kiedy masz udokumentowaną chorobę. Przy rencie liczy się staż pracy, a określona długość stażu wymagana jest do ubiegania się o rentę. Więcej jest w ustawie o emeryturach i rentach. Tutaj masz link do tej ustawy http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 9981621118
O rentach też trochę informacji znajdziesz tutaj viewtopic.php?f=6&t=386
Nie za bardzo się w tym orientuję i nie chciałbym wprowadzić Cię w błąd. U nas specjalistką od ZUS jest Danusia, ale w tej chwili ma dużo pracy i rzadko zagląda na forum.
Mam nadzieję, że choć trochę udało mi się Ci pomóc.
"Życie jest albo wielką przygodą, albo niczym." - Helen Keller
W pracy robię TO, a w domu TO

Obrazek
Avatar użytkownika
ibiza13
Administrator
Administrator
 
Posty: 2278
Dołączył(a): N lip 25, 2010 09:06
Lokalizacja: Słupsk/Szczecin

Postprzez » Pt lip 29, 2011 11:09

 


Powrót do Lekarze, szpitale, sanatoria, ZUS, PFRON

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron