Dodatek lub zasiłek pielęgnacyjny

Obrazek
Masz szczególnie dobre lub złe doświadczenia - napisz...
Informacje na temat rent, ulg, dofinansowań.
Prawa Osób Niepełnosprawnych.

Dodatek lub zasiłek pielęgnacyjny

Postprzez Iwona » Śr kwi 28, 2010 17:33

Różnica między świadczeniami tj.: dodatkiem a zasiłkiem pielęgnacyjnym polega na tym, że **dodatek jest wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, podczas gdy zasiłek pielęgnacyjny wypłaca opieka społeczna.

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty (z tytułu niezdolności do pracy lub rodzinnej), jeżeli osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji (znaczny stopień niepełnosprawności) albo ukończyła 75 lat życia. Osobie uprawnionej do emerytury lub renty przebywającej w domu pomocy społecznej, w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje, chyba że przebywa poza tą placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu.

Osobom, które nie mają prawa do emerytury lub renty, przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, jeżeli jest to:

1. dziecko w wieku do lat 16, w przypadku uznania dziecka za niepełnosprawne,

2. osoba w wieku powyżej lat 16, jeżeli jest niepełnosprawna w stopniu znacznym oraz w przypadku, gdy jest niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym, jeżeli niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 16 roku życia albo do momentu ukończenia nauki (nie później jednak niż do ukończenia 20 lat),

3. osoba, która ukończyła 75 lat życia.

Zasiłek pielęgnacyjny


Okres obowiązywania- Od 1 września 2006 r.

Kwota (w zł)-153,00

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
1) niepełnosprawnemu dziecku;
2) osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności; oraz osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia;
3) osobie, która ukończyła 75 lat. bez względu na dochody.

* Z dniem 1 października 2004 r. zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także dzieciom przebywającym w rodzinach zastępczych.


Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje:
Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, jeżeli nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem legitymującym się:
orzeczeniem o niepełnosprawności - gdy zachodzi konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, znacznym stopniu niepełnosprawności.
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 583,00 zł.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. Nr 228, poz.2255 oraz z 2004 r. Nr 35, poz. 305, ost. zm. Nr 64, poz. 593)Początek strony

Świadczenia opiekuńcze
obowiązują od 1 maja 2004 r. do 31 sierpnia 2006 r.i od 1 września 2006 r.

świadczenie pielęgnacyjne -420,00 miesięcznie

od 1 września 2006 r.-153,19 miesięcznie


Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje:
Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, jeżeli nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem legitymującym się:
- orzeczeniem o niepełnosprawności - gdy zachodzi konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
- znacznym stopniu niepełnosprawności.
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 583,00 zł.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. Nr 228, poz.2255 z pózn. zm.)

http://www.idn.org.pl/sonnszz/INFORMUJEMY.htm

Teraz chyba nastąpiły tu jakieś zmiany w kwotach :wink:
Obrazek
Avatar użytkownika
Iwona
Moderator
Moderator
 
Posty: 3343
Dołączył(a): Śr lis 04, 2009 17:51
Lokalizacja: Białystok

Postprzez » Śr kwi 28, 2010 17:33

 

Re: Dodatek lub zasiłek pielęgnacyjny

Postprzez Agnieszka » Cz kwi 29, 2010 06:16

Iwono póki co kwota zasiłku pielęgnacyjnego nie zmieniła się.
Czasami trzeba usiąść obok i czyjąś dłoń zamknąć w swojej dłoni, wtedy nawet łzy będą smakować jak szczęście.

— Wacław Buryła
Avatar użytkownika
Agnieszka
domator
domator
 
Posty: 1097
Dołączył(a): Pt lut 26, 2010 07:23

Re: Dodatek lub zasiłek pielęgnacyjny

Postprzez Margaret74 » Cz kwi 29, 2010 08:12

A nie miał on teraz wynosić nieco ponad 170 zł?

Mnie sprawa odebranego dodatku cały czas zastanawia...Odebrano mi go 4l.temu,dokładnie kiedy zdałam na prawo jazdy.To niby ma świadczyć o mojej zdolności do samodzielnej egzystencji...Nieważne,ze mogłam z aparatem tlenowym jeździć tudzież nie mieć siły siatek z zakupami nosić(co często ma miejsce)...Dla mnie to to trochę na absurd zakrawa,ale...Tym bardziej,że dostałam znaczny st.niepełnosprawności z całkowitą niezdolnością do pracy.. :?

W tym roku będę starała się o zasiłek pielęgnacyjny,o ile stopień niepełnosprawności się nie zmieni-czy dochód męża bierze się też pod uwagę :?:
Avatar użytkownika
Margaret74
 

Re: Dodatek lub zasiłek pielęgnacyjny

Postprzez Grażyna » Cz kwi 29, 2010 08:33

Małgosiu , a czy prawo jazdy robiłaś normalne ,czy dla niepełnosprawnych ? To może też mieć znaczenie .Ja mam rentę wyjątkową i dodatek opiekuńczy.Prawo jazdy robiłam jakieś 20 lat temu ,ale dodatku nikt mi nie zabierał.Musiałam tylko co dwa lata zgłaszać się na badania do lekarza. :D Co do renty, to jest przyznana przez prezesa ZUS-u - wynosi tyle ile najniższa emerytura,ale co roku muszę składać oświadczenie ,że nie podjęłam żadnej pracy zarobkowej :) Dodatek pielęgnacyjny wynosi teraz 181,10 zł . :)
Avatar użytkownika
Grażyna
 

Re: Dodatek lub zasiłek pielęgnacyjny

Postprzez Margaret74 » Cz kwi 29, 2010 08:56

Prawo jazd zrobiłam "normalnie"-cokolwiek to znaczy :)
A co to jest "renta wyjątkowa" :?:
Avatar użytkownika
Margaret74
 

Re: Dodatek lub zasiłek pielęgnacyjny

Postprzez Grażyna » Cz kwi 29, 2010 09:51

W moim ośrodku można było robić inwalidzkie prawo jazdy i normalne .Inwalidzkie współfinansował PFRON i musiałam mieć zgodę lekarza - ja uzyskałam ją na dwa lata.A jazdy miałam na samochodzie "dostosowanym" :wink:
Renta wyjątkowa to świadczenie przyznawane w drodze wyjątku przez prezesa ZUS -u - jest płacona przez ten organ i waloryzowana jak inne świadczenia .Nie mogę tyko podejmować pracy , bo stracę prawo do tej renty. :)
Avatar użytkownika
Grażyna
 

Re: Dodatek lub zasiłek pielęgnacyjny

Postprzez Iwona » Cz kwi 29, 2010 10:24

Margaret Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty (z tytułu niezdolności do pracy lub rodzinnej), jeżeli osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.Ty masz tylko nie zdolna do pracy(II grupa) a nie masz nie zdolna do samodzielnej egzystencji(I grupa) gdzie przysługuje opiekun.Znam tą sprawę bo mój ojciec ma II grupę i dodatek pielęgnacyjny mu się nie należy.
Obrazek
Avatar użytkownika
Iwona
Moderator
Moderator
 
Posty: 3343
Dołączył(a): Śr lis 04, 2009 17:51
Lokalizacja: Białystok

Re: Dodatek lub zasiłek pielęgnacyjny

Postprzez Margaret74 » Cz kwi 29, 2010 11:48

Ale ja logicznie próbuję dojść do tego,bo mamy 3 stopnie niepełnosprawności,tak?
-znaczny,
-umiarkowany,
-lekki

Ja mam "znaczny",lekarz,wypełniający mi druk N9 pisał ,ze jestem "niezdolna do samodzielnej egzystencji"
,a orzecznik spytał mnie tylko parę lat temu,czy mam prawo jazdy-i na tej podstawie nie dostałam dodatku,który dostawałam ze względu na chorobę i st.niepełnosprawności powstały przed 16 r.ż..Ja po prostu tej argumentacji nie rozumiem :twisted:
Avatar użytkownika
Margaret74
 

Re: Dodatek lub zasiłek pielęgnacyjny

Postprzez Agnieszka » Cz kwi 29, 2010 12:00

Gosiu - zasiłek pielęgnacyjny miał wzrosnąć od marca, ale nie podwyższyli go :?
Czasami trzeba usiąść obok i czyjąś dłoń zamknąć w swojej dłoni, wtedy nawet łzy będą smakować jak szczęście.

— Wacław Buryła
Avatar użytkownika
Agnieszka
domator
domator
 
Posty: 1097
Dołączył(a): Pt lut 26, 2010 07:23

Re: Dodatek lub zasiłek pielęgnacyjny

Postprzez Iwona » Cz kwi 29, 2010 12:03

To co lekarz napisał orzecznik nie uznał.Nie potrzebujesz opiekuna uznał orzecznik niestety.Pierwszej grupy nie masz. :wink:
Obrazek
Avatar użytkownika
Iwona
Moderator
Moderator
 
Posty: 3343
Dołączył(a): Śr lis 04, 2009 17:51
Lokalizacja: Białystok

Postprzez » Cz kwi 29, 2010 12:03

 

Następna strona

Powrót do Lekarze, szpitale, sanatoria, ZUS, PFRON

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron