Renty socjalne

Obrazek
Masz szczególnie dobre lub złe doświadczenia - napisz...
Informacje na temat rent, ulg, dofinansowań.
Prawa Osób Niepełnosprawnych.

Re: Renty socjalne

Postprzez danuta25 » Cz paź 27, 2011 17:45

Agnieszko nie ma jeszcze rozporządzenia. Jak tylko się pojawi to podam zasady. Ja od roku zajmuję się tylko świadczeniami emerytalnymi w/g nowego systemu, jednak nie znaczy to że na nurtujące cię problemy renta - praca nie odpowiem. Jak tylko masz jakiś problem pisz.
Avatar użytkownika
danuta25
lokator
lokator
 
Posty: 294
Dołączył(a): Śr kwi 07, 2010 18:26
Lokalizacja: wielkopolska ostrów wlkp

Postprzez » Cz paź 27, 2011 17:45

 

Re: Renty socjalne

Postprzez Margaret74 » N gru 11, 2011 17:55

więcej szczegółów dotyczących zmian od stycznia 2012r.:

Nowe zasady

Po zmianie rencista socjalny będzie mógł dorobić tyle samo, ile wcześniejszy emeryt, a więc do 70 proc. średniej krajowej.

Od 1 września 2011 do 1 grudnia 2011 - 70 proc. średniej płacy wynosi 2356,30 zł brutto. Jeżeli

po wejściu w życie nowego prawa - co ma nastąpić 1 stycznia 2012 r - ta kwota nie zmieni się, rencista osiągający do 2356,30 zł brutto przychodu może spać spokojnie. ZUS nie zabierze mu z renty ani złotówki.

Nowe prawo - zwiększające limity w dorabianiu - ma obowiązywać od 1 stycznia 2012 r.

Eksperci przyznają, że do tej pory rencistów socjalnych obowiązywały zbyt restrykcyjne przepisy. Powodowało to, że nie szukali oni dodatkowej pracy. - Nie miało to sensu. Ktoś, kto znalazł jakiekolwiek zajęcie, nie mógł za wiele zarobić i od razu musiał się liczyć z tym, że ZUS odbierze mu rentę. Większość więc osób w ogóle za dodatkową pracą się nie rozglądała - mówią eksperci od polityki społecznej.

Kiedy zawieszą rentę

Rencista socjalny powinien wiedzieć, że do przychodu, którego nie może przekroczyć, zalicza się:

- praca wykonywana w ramach stosunku pracy,

- praca nakładcza (np. chałupnictwo),

- praca na podstawie umowy zlecenia i umowy agencyjnej,

- prowadzenie pozarolniczej działalności,

- praca w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych,

- odpłatne świadczenie pracy w czasie kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania (o ile przysługuje renta w wysokości 50 proc. renty socjalnej),

-pobieranie stypendium sportowego.

Na zawieszenie renty socjalnej wpływ mają także przychody z tytułu umowy-zlecenia wykonywanego przez uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów, którzy nie ukończyli 26. roku życia oraz honoraria z tytułu działalności artystycznej lub twórczej. To nie wszystko. Przychodem dla rencisty socjalnego jest także pobrany zasiłek: chorobowy, macierzyński i opiekuńczy oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, a także świadczenie rehabilitacyjne. Rencista socjalny powinien także uważać na zarobki z umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy. To też zalicza się do jego przychodu, który decyduje o tym, czy renta będzie zawieszona, czy nie.

Uwaga! Osoba pobierająca rentę socjalną lub jej przedstawiciel (opiekun prawny lub kurator), jeżeli przekroczą dopuszczalny limit dorabiania (a więc dziś 30 proc. średniej, a po zmianie 70 proc. średniej krajowej), muszą, jak mówi ustawa, niezwłocznie powiadomić o tym ZUS.

Takie powiadomienie powinno mieć formę pisemnego oświadczenia.


ŹRÓDŁO

Ważne! Renta socjalna może być przyznana na stałe - jeżeli niezdolność do pracy jest trwała lub na określony czas - jeśli niezdolność do pracy jest czasowa.
Avatar użytkownika
Margaret74
 

Postprzez » N gru 11, 2011 17:55

 

Poprzednia strona

Powrót do Lekarze, szpitale, sanatoria, ZUS, PFRON

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron