Zupy

Obrazek
Kalorie, zalecenia dietetyczne, sprawdzone przepisy.

Zupy

Postprzez maja » Pn kwi 07, 2014 18:16

3 sredniej wielkosci szalotki
0,5kg korzenia pietruszki /2 spore ziemniaki
2 lyzki masla(najlepiej sklarowanego,ale moze byc zwykle)
100-150 mll bialego wytrawnego wina
duzy peczek pietruszki
sol,pieprz
smietana kremowka 150mll
galka muszkatalowa
1-2 lyzeczki swiezego soku z cytryny
1lyzka musztardy Dijon
Drobno pokrojone cebulki zeszklic w garnku na masle,"ugasic"bialym winem,dodac pokrojone ziemniaki i korzen pietruszki-uzupelnic woda aby ta pokryla dokladnie produkty.Ugotowac.Natke pokroic wrzucic do mixera, dodac 50 mll smietany-zmixowac,dodac ugotowane ziemniaki z pietruszka zmixowac raz jeszcze.Gesty krem przelac do garnka dodac reszte smietany,doprawic sola,pieprzem,musztarda,sokiem z cytryny i galka.Zupa ma miec konsystencje gestej smietany.Ma orzezwiajacy smak i jest bardzo zdrowa.
Jesli po dziurki w nosie siedzisz w szambie, nie wolno Ci opuszczac glowy...
maja
lokator
lokator
 
Posty: 128
Dołączył(a): N sty 19, 2014 14:27
Lokalizacja: Hamburg

Postprzez » Pn kwi 07, 2014 18:16

 

Re: Zupy

Postprzez Evi » So lut 07, 2015 17:04

Magiczna zupa z czerwonej soczewicy wg przepisu Agnieszki Maciąg

Cała książka Pani Maciąg jest rewelacyjna. Pyszne ciasta, drugie dania, dodatki, itp. Jeszcze żaden z jej przepisów nie wyszedł mi słabo :)

A zupka jest pierwsza klasa :) trzeba poszukać składników, ale warto! Pychotka

Składniki:
- 200g czerwonej soczewicy łuskanej, dobrze opłukanej,
- 1 duża drobno posiekana cebula,
- 4 posiekane ząbki czosnku,
- 1 łyżeczka nasion kolendry świeżo rozbitych w moździerzu,
- 1 łyżeczka słodkiej mielonej papryki ostrej,
- 2 dojrzałe pomidory obrane ze skórki i pokrojone w kostkę (ja daję po prostu pomidory w kawałkach z puszki :wink:),
- 400 ml (1 puszka) mleka kokosowego,
- 2 łyżki drobno posiekanej trawy cytrynowej (ja znalazłam suszoną i mieloną, jako normalną przyprawę i tym się posługuję, kiedy w sklepach nie ma trawy cytrynowej),
- 2 listki cytrynowe (tego nigdy nie dostałam, ale zupa i bez nich jest pyszna :wink:),
- 3 i 3/4 szklanki wrzącej wody,
- sok z 1/2 limonki lub cytryny,
- 1 pęczek świeżej kolendry (jak nie ma w sklepie, to nie daję),
- 1 łyżka oleju z pestek winogron,
- sól morska i świeżo mielony pieprz do smaku.

Podgrzej olej w szerokim rondlu, dodaj cebulkę, czosnek, trawę cytrynową oraz rozbite nasiona kolendry. Całość przesmaż tak, by cebula lekko się zeszkliła, ale nie zbrązowiała. Dodaj opłukaną soczewicę, mleko kokosowe, wrzącą wodę i resztę składników (poza sokiem z cytryny i świeżą kolendrą). Całość wolno zagotuj i dokładnie wymieszaj. Gotuj na wolnym ogniu ok. 30 min., aż soczewica zmięknie i zacznie się rozpadać.
Dodaj sok z cytryny, dopraw solą i pieprzem.
Zupę podaj posypaną świeżą kolendrą.

Wbrew pozorom nie wymaga dużo czasu, żeby ją zrobić, a jest bardzo smaczna :)
Jeśli chcę, żeby była jeszcze bardziej syta, dodatkowo na patelni smażę krewetki z czosnkiem i papryczką chili i dodaję na talerz :)

POLECAM!
People are awesome :wink:
Evi
autostopowicz
autostopowicz
 
Posty: 46
Dołączył(a): Pt sty 02, 2015 12:11
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Zupy

Postprzez Świtka » Pt cze 03, 2016 20:36

Ja też lubię tę książkę, ma w sobie bardzo dużo ciekawych przepisów, które warto wykorzystać.

Ja robiłam ostatnio swoją zupę. Zielonkę.
Na wywarze gotowałam wszystkie zielone warzywa jakie miałam w domu (brokuł, groszek, trochę fasolki, szpinak) i wszystko na koniec dokładnie przyprawiłam na pikantnie i zmiksowałam na krem. Pyszna zupka.
to mnie interesuje:
oczyszczanie energetyczne
Wampir energetyczny - co warto wiedzieć
Avatar użytkownika
Świtka
autostopowicz
autostopowicz
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt maja 31, 2016 18:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zupy

Postprzez Paszkes » Wt mar 13, 2018 10:38

Mój przepis na zupę gulaszową :

Składniki na zupa gulaszowa
pół kilograma chudej, ślicznej wołowiny
4 mocno dojrzałe pomidory
czubata łyżka przecieru pomidorowego
3 spore cebule
4 ziemniaki
2 łyżki smalcu
łyżka słodkiej papryki w proszku
pół łyżeczki ostrej papryki w proszku
2 ziarna ziela angielskiego
listek laurowy
6 szklanek bulionu (ostatecznie może być z kostki)
sól
świeżo zmielony czarny pieprz

Cebule obieram i kroję w grube półplasterki.
Pomidory wkładam do wrzątku, następnie obieram, kroję na ćwiartki, usuwam nasiona i sok.
Mięso wołowe myję, osuszam i kroję na kostkę o boku 2 cm.
Na patelni silnie rozgrzewam smalec, wkładam mięso i cebulę. Smażę na sporym ogniu, cały czas mieszając, aż mięso się zrumieni, a cebula zeszkli. Dodaję pomidory, obraz rodzaje papryki, pieprz, ziele angielskie i liść laurowy. Mieszam i trzymam na ogniu przez minutę.
Wszystko przekładam do garnka, zalewam bulionem, dodaję koncentrat pomidorowy, mieszam i gotuję na małym ogniu pod przykryciem przez 1,5-2 godziny - aż mięso całkiem zmięknie.
Ziemniaki obieram, kroję na kostkę o boku 2 cm, dodaję do zupy i gotuję do miękkości.
Podaję mocno gorącą.
Paszkes
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pt mar 09, 2018 12:46

Re: Zupy

Postprzez vittinka » Wt sie 28, 2018 13:46

Ooo podbijam, bo ostatnio jadłam tak pyszną chrzanową, że cały czas mam na nią ochotę, mimo, że za samym chrzanem nie przepadam... Ale nie chcę też się zniechęcić. Wiem tylko, że w tej chrzanowej, którą jadłam była musztarda francuska (choć ta informacja to tez za mało, żeby ugotować dobrą chrzanową)
vittinka
autostopowicz
autostopowicz
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz sie 09, 2018 12:40

Postprzez » Wt sie 28, 2018 13:46

 


Powrót do Kącik Kulinarny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron