Ach te przeciwciala

Obrazek
Porady i doświadczenia dnia codziennego.

Ach te przeciwciala

Postprzez layo » Śr sty 30, 2013 17:26

Wiatam

Chcialam sie dowiedzic czy te przeciwciala ANA o typie swiecenia jaderkowym sa tylko w twardzinie czy tez moga byc w innych chorobach?
layo
autostopowicz
autostopowicz
 
Posty: 5
Dołączył(a): N sty 27, 2013 05:43

Postprzez » Śr sty 30, 2013 17:26

 

Re: Ach te przeciwciala

Postprzez ibiza13 » Cz sty 31, 2013 09:07

Tutaj masz link do wątku o przeciwciałach

viewtopic.php?f=3&t=31

Z niego dowiesz się, w jakich chorobach pojawiają się dane przeciwciała.
"Życie jest albo wielką przygodą, albo niczym." - Helen Keller
W pracy robię TO, a w domu TO

Obrazek
Avatar użytkownika
ibiza13
Administrator
Administrator
 
Posty: 2278
Dołączył(a): N lip 25, 2010 09:06
Lokalizacja: Słupsk/Szczecin

Re: Ach te przeciwciala

Postprzez layo » Cz lut 07, 2013 00:05

Witam.
hmm... nie wiem co moga oznaczac moje wyniki. Od pewnego czasu mam gleboka neutropenie (chociaz ostatnie wyniki krwi troche sie polepszyly). Mialam duzo badan w tym kierunku, z badaniem szpiku wlacznie, zasugerowano takze zrobienie przeciwcial ANA. PAre miesiecy temu urodzilam swoje pierwsze dziecko. W czasie ciazy po raz pierwszy zrobiono mi test ANA. Lekarz wtedy mowil ze nie bylo tam nic zlego. Kilka miesiecy po urodzeniu dziecka powtorzylam ANA gdzie pokazaly sie przeciwciala 1:160 o typie swiecenia homogennym. Minelo kilka tygodni i zrobiono mi badanie znow. Tym razem wyniki byly inne: 1:640 typ homogenny, jaderkowy i co gorsza 1:1280 typ jaderkowy.

Zaczelam czytac w internecie i dotarlam tu. Przerazilam sie ze moge miec ta ciezka chorobe z ktora walczycie...

Od powyzszego wyniku minely prawie 3 miesiace i wlasnie mialam zrobione znow badanie w kierunku ANA. tym razem wyszlo 1:80 typ -swiecenia jaderkowy. Niestety nie otrzymalam skierowania do reumatologa (podobno nie jest mi potrzebne).
Jednak ciagle sie przejmuje ze choroba gdzies tam sie we mnie tli...
layo
autostopowicz
autostopowicz
 
Posty: 5
Dołączył(a): N sty 27, 2013 05:43

Re: Ach te przeciwciala

Postprzez ibiza13 » Cz lut 07, 2013 10:16

Layo poziom przeciwciał, szczególnie ANA nie zawsze świadczy o rozwoju twardziny. Przy rozpoznaniu twardziny lekarze kierują się także kryteriami opracowanymi przez Amerykańskie Towarzystwo Reumatologiczne (ARA).
Kryteria diagnostyczne dla twardziny układowej obejmują jedno kryterium duże i trzy małe.

Kryterium duże to: proksymalne twardnienie skóry rozpoczynające się od stawów śródręczno-paliczkowych, i/lub śródstopno-paliczkowych, twardnienie skóry kończyn, twarzy, szyi, tułowia, zwykle symetryczne, któremu prawie zawsze towarzyszy sklerodaktylia.

Kryteria małe to:sklerodaktylia, naparstkowe blizny na opuszkach palców lub zanik opuszek palców i obustronne włóknienie śródmiąższowe podstawy płuc.

Dla ustalenia rozpoznania konieczne jest spełnienie jednego dużego kryterium lub co najmniej dwóch małych.

Z tego co piszesz to nawet jeżeli choroba się w Tobie tli to jeszcze nie jest to nic pewnego. Na pewno musisz się obserwować i jeżeli zauważysz coś niepokojącego, np.: marznięcie dłoni, stóp, nosa pojawienie się blizn na skórze, bóle stawowe, gorączkę nie spowodowaną grypą czy inną chorobą to należy jak najszybciej iść do lekarza. Niestety przy twardzinie nie leczy się przyczyny tylko skutki, bo nie do końca są poznane przyczyny jej powstawania. Podejrzewam, że dlatego nie dostałaś skierowania do reumatologa, bo nie masz jeszcze skutków, które się leczy, a dopóki nie wystąpią, to właściwie nie ma co leczyć. Niestety zachorowaniu na sklerodermię nie da się przeciwdziałać.
Trzymaj się i nie denerwuj się za bardzo, bo nerwy i stres mogą wywołać twardzinę. Wszystko będzie dobrze. Nawet jeżeli zachorujesz to z tą chorobą można żyć i to całkiem nieźle. Także nie nakręcaj się i ciesz się z tego,co masz. Nie ma co zamartwiać się czymś czego nie ma. Uszy do góry, uśmiech na twarz. Będzie dobrze!!!
"Życie jest albo wielką przygodą, albo niczym." - Helen Keller
W pracy robię TO, a w domu TO

Obrazek
Avatar użytkownika
ibiza13
Administrator
Administrator
 
Posty: 2278
Dołączył(a): N lip 25, 2010 09:06
Lokalizacja: Słupsk/Szczecin

Re: Ach te przeciwciala

Postprzez layo » Pt lut 08, 2013 18:06

Dziekuje Ibiza za szybka i pelna ciepla odpowiedz :)

Jak zaczelam czytac o przeciwcialach i twardzinie zaczelam od razu sie przygladac bardzo wnikliwie swojemu wygaldowi. Zaniepokoilo mnie ze w jednym miejscu moje usta nie sa symetryczne-wyglada jak 1-1.5mm roznicy . Wiec kiedy je zamkne i rozluznie widac to. I teraz nie wiem czy bylo tak zawsze czy ostatnio zaszly jakies zmiany. Mozesz mi napisac jak zachodza zmiany w ustach-czy one tak po prostu moga sobie zanikac czy potrzebuja do tego jakis innych objawow -typu twardnienie skory itd.
Nie mam objawu Raynauda. Nie zauwazylam zeby jakos bardzo marzly mi dlonie czy stopy.
Nie rozumiem czemu te przeciwciala tak skacza. Czy ten ostatni wynik 1:80 znaczy ze jest lepiej ??? ( W porownaniu do tego 1:1280) Czy to nie ma wiekszego znaczenia?
Pozdrawiam
layo
autostopowicz
autostopowicz
 
Posty: 5
Dołączył(a): N sty 27, 2013 05:43

Re: Ach te przeciwciala

Postprzez Iwona » N lut 10, 2013 00:04

Od powyzszego wyniku minely prawie 3 miesiace i wlasnie mialam zrobione znow badanie w kierunku ANA. tym razem wyszlo 1:80 typ -swiecenia jaderkowy. Niestety nie otrzymalam skierowania do reumatologa (podobno nie jest mi potrzebne).
Jednak ciagle sie przejmuje ze choroba gdzies tam sie we mnie tli...

Czy na pewno dobrze odczytałaś ostatnie wyniki?
Może tam zwyczajnie tylko było napisane ,,Przeciwciała przeciwjądrowe wynik 1:80 bez oznaczenia typu świecenia.
Przeważnie normą w badaniach jest właśnie 80 i wtedy nie oznacza się typu świecenia.
Mogę się jednak mylić, bo aktualnie różne są metody tych badań i w związku z tym normy.
W czasie ciąży i połogu być może w związku ze zmianami hormonalnymi ANA dało wynik fałszywy.
Dlatego też lekarz nie widział powodu skierowania Ciebie do reumatologa.
Nie warto zatem zbytnio się tym przejmować, oglądać też warg. Zanim dojdzie do ich zwężenia występuje też wiele innych oznak.
Uszy do góry kochana :D
Obrazek
Avatar użytkownika
Iwona
Moderator
Moderator
 
Posty: 3343
Dołączył(a): Śr lis 04, 2009 17:51
Lokalizacja: Białystok

Re: Ach te przeciwciala

Postprzez layo » Pn lut 11, 2013 01:17

Hej te wysokie wyniki (mowie o tych 1:640 i 1:1280) to mialam w Polsce badania robione a pozniej wrocilam do siebie do domu (mieszkam zagranica) no i wyszlo to 1:80 -i test jest oznaczony jako pozytywny. W zakresie referencyjnym podaja ze w ogole nie powinnno byc tych przeciwcial. No i jak byk podali wzor jaderkowy
layo
autostopowicz
autostopowicz
 
Posty: 5
Dołączył(a): N sty 27, 2013 05:43

Re: Ach te przeciwciala

Postprzez Iwona » Pn lut 11, 2013 16:58

Właśnie dlatego napisałam,że różne laboratoria stosują różne metody badań i ich normy mogą być w każdym inne.
Ja mym nalegała jednak w tym wypadku na skierowanie do reumatologa, aby rozwiać swoje obawy.
Powiedz lekarzowi,że uspokoisz swoje myśli dopiero po konsultacji ze specjalistą. :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Iwona
Moderator
Moderator
 
Posty: 3343
Dołączył(a): Śr lis 04, 2009 17:51
Lokalizacja: Białystok

Re: Ach te przeciwciala

Postprzez layo » Wt lut 19, 2013 06:59

Dziekuje za Wasze odpowiedzi.
Moze jakis inny lekarz bedzie chcial sie tym zajac bardziej wnikliwie...no zobaczymy

Powiedzcie mi czy chorujac, sa jakies widoczne zmiany w morfologii krwi?
JA mam zubozaly uklad bialokrwinkowy,niskie zelazo i ferrytyne (hemoglobina w normie)
Po jakim czasie wypadaloby znow zrobic ANA?
layo
autostopowicz
autostopowicz
 
Posty: 5
Dołączył(a): N sty 27, 2013 05:43

Re: Ach te przeciwciala

Postprzez ibiza13 » Wt lut 19, 2013 17:47

W twardzinie układowej typu CREST, w mieszanej chorobie tkanki łącznej na pewno zmienia się obraz morfologii. Gdy jeszcze nie brałam sterydów, a miałam rozpoznany zespół CREST to miałam leukopenię i to dość znaczną. po wstawieniu encortonu wskaźniki białokrwinkowe znacznie polepszyły się. Hemoglobinę zawsze mam na poziomie dolnej normy. Przeciwciała przeważnie lekarze zlecają co 2 lata. Jednak wszytko zależy od tego jakie dolegliwości zgłasza pacjent. Jeżeli lekarz prowadzący uzna, ze jest remisja to może zlecić badanie przeciwciał nawet co 3-4 lata.
"Życie jest albo wielką przygodą, albo niczym." - Helen Keller
W pracy robię TO, a w domu TO

Obrazek
Avatar użytkownika
ibiza13
Administrator
Administrator
 
Posty: 2278
Dołączył(a): N lip 25, 2010 09:06
Lokalizacja: Słupsk/Szczecin

Postprzez » Wt lut 19, 2013 17:47

 

Następna strona

Powrót do Teoria w Praktyce

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron