Zespół suchego oka

Obrazek
Porady i doświadczenia dnia codziennego.

Zespół suchego oka

Postprzez ibiza13 » Pt wrz 03, 2010 11:16

Parę lat temu stwierdzono u mnie zespół suchego oka (w związku z twardziną - za mało wytwarzam łez). W tej chwili używam: geteal żel, hyabak naprzemiennie z fimabak. Hydrabak, vidisic żel jest dla mnie za słaby (za krótko utrzymuje się na powierzchni gałki ocznej).
Chciałabym zapytać, czy ktoś z Was też ma to schorzenie, a jeżeli tak to jakie krople nawilżające stosuje?


Do poczytania ZESPÓŁ SJÖGRENA
"Życie jest albo wielką przygodą, albo niczym." - Helen Keller
W pracy robię TO, a w domu TO

Obrazek
Avatar użytkownika
ibiza13
Administrator
Administrator
 
Posty: 2278
Dołączył(a): N lip 25, 2010 09:06
Lokalizacja: Słupsk/Szczecin

Postprzez » Pt wrz 03, 2010 11:16

 

Re: Zespól suchego oka

Postprzez Margaret74 » Pt wrz 03, 2010 12:32

Mnie jeszcze Vidisic wystarcza,natomiast po Lacrimalu było jeszcze gorzej.
Zajrzyj na tocznia,szczególnie w posty Mgły(ona ma w tym wielkie doświadczenie i jest lekarzem),agatki03 i alawy :)
Avatar użytkownika
Margaret74
 

Re: Zespól suchego oka

Postprzez ibiza13 » Pt wrz 03, 2010 12:51

Dzięki Margaret. Zajrzę na "forum toczniowe".
Ja Lacrimalu już od lat nie stosuję. Strasznie po nim piekły mnie oczy.
Hyabak, filmabak, hydrabak mają bardzo duży plus - nie zawierają konserwantów, wiec przy długoletnim stosowaniu (a tak jest w naszym wypadku) są wskazane. Fakt, że nie należą do najtańszych (hydrabak jest trochę tańszy od pozostałych). Ich cena kształtuje się między 24, a 30 zł. Hydrabak gdy ostatnio kupowałam kosztował ok. 15-16 zł.
"Życie jest albo wielką przygodą, albo niczym." - Helen Keller
W pracy robię TO, a w domu TO

Obrazek
Avatar użytkownika
ibiza13
Administrator
Administrator
 
Posty: 2278
Dołączył(a): N lip 25, 2010 09:06
Lokalizacja: Słupsk/Szczecin

Re: Zespól suchego oka

Postprzez Margaret74 » Cz paź 07, 2010 08:58

"Suche oko"
jest jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości ocznych. Jest to zespół objawów wywołanych wysychaniem spojówki i rogówki wskutek upośledzenia wydzielania łez, zmian w ich składzie bądź zaburzeń w ich rozprowadzaniu po powierzchni gałki ocznej. Zazwyczaj schorzenie to ma charakter przewlekły i wymaga wnikliwej diagnostyki przyczynowej oraz systematycznego leczenia. Nieleczony zespół suchego oka powoduje rozmaite konsekwencje - od łagodnych objawów subiektywnych przez zapalenia i zmętnienia rogówki aż po zeskórzenie (w skrajnych przypadkach) gałki ocznej, połączone z nieodwracalną utratą wzroku.

Jak wiadomo, oko jest chronione od środowiska zewnętrznego poprzez prawidłowo funkcjonujące powieki, które przez swoje ruchy rozprowadzają po jego powierzchni film łzowy. Łzy zwilżają rogówkę, chroniąc ją przed wysychaniem i utratą przezroczystości, umożliwiają wymianę tlenu i metabolitów, wyrównują jej drobne nierówności, utrzymując prawidłowe właściwości optyczne, a ponadto wypłukują drobne ciała obce oraz działają bakteriobójczo i przeciwzapalnie.

Film łzowy jest zbudowany z trzech warstw: wewnętrznej, śluzowej, produkowanej przez komórki kubkowe spojówki, która to warstwa zmienia hydrofobową powierzchnię rogówki w hydrofilową tak, że może być ona zwilżana przez środkową, wodnistą warstwę, produkowaną przez gruczoły łzowe; najbardziej zewnętrzna warstwa - lipidowa - jest wytwarzana przez gruczoły powiek i ma zapobiegać nadmiernemu wysychaniu filmu łzowego oraz, przez zwiększenie napięcia powierzchniowego, utrzymywać jego pionową stabilność.

Wszelkie zaburzenia tych fizjologicznych procesów w konsekwencji prowadzą do zespołu suchego oka. Mogą to być zaburzenia następujące:

1. Zaburzenia powiekowe:
- niedomykalność szpary powiek, zachodząca wskutek: niedowładów i porażeń nerwów (głównie nerwu twarzowego), wytrzeszczu gałki, bliznowatych i chorobowych zniekształceń brzegów powiek, starczego odwijania powiek, nocnej niedomykalności powiek.
- rzadkie mruganie, powstałe wskutek zaburzeń czucia rogówki (pourazowych, neurogennych, po przebytych zapaleniach, na przykład wirusowych), w wyniku długotrwałego noszenia soczewek kontaktowych (zwłaszcza w trybie wydłużonym) oraz na skutek długotrwałego stosowania leków znieczulających miejscowo (na przykład Mibalinu). Rzadkie mruganie zdarza się również w przebiegu nadczynności tarczycy i przy wzmożonym wysiłku wzrokowym, choćby podczas pracy przy komputerze.

2. Nieprawidłowości powierzchni gałki ocznej, uniemożliwiające właściwy kontakt z powiekami i właściwe rozprowadzenie łez. Do tych nieprawidłowości należą: skrzydlik, zmiany bliznowate na powierzchni rogówki, olbrzymiobrodawkowate zapalenie spojówek, będące między innymi powikłaniem w noszeniu soczewek kontaktowych.

3. Zmniejszenie wydzielania łez w wyniku: wrodzonego braku lub zaniku gruczołów łzowych, zaniku gruczołów związanego z wiekiem lub zmianami hormonalnymi (menopauza, leki), porażeń nerwów (głównie twarzowego i trójdzielnego), chorób układowych (tocznia, twardziny uogólnionej, zapaleń stawów, zespołu Sjogrena, chłoniaków, białaczek i sarkoidozy) oraz w wyniku stosowania leków ogólnych i miejscowych (atropin, sterydów, leków znieczulających i antyhistaminowych).

4. Zmiany w składzie łez:
- zmniejszenie warstwy śluzowej wskutek: niedoboru witaminy A, zniszczenia komórek kubkowych spojówki w wyniku oparzeń i chorób, ubocznego działania leków miejscowych.
- zmniejszenie warstwy lipidowej wskutek zapalenia brzegów powiek.

5. Przyczyny środowiskowe, powodujące nadmierne parowanie łez w wyniku: przebywania w źle nawilżonych, przegrzanych pomieszczeniach, klimatyzacji, nawiewu wentylacji w samochodzie i pomieszczeniach oraz zanieczyszczeń powietrza przez dym papierosowy, kurz i gazy przemysłowe.

Pomimo tej różnorodności przyczyn występowania zespołu suchego oka, najpowszechniejszą jest związane z wiekiem obniżenie produkcji łez (spowodowane zmianami zanikowymi w gruczołach łzowych), a u ludzi młodych - intensywna praca przy monitorach ekranowych komputerów. Dolegliwości ze strony pacjenta mogą być rozmaite i w różnym stopniu nasilone. Najczęściej są to: podrażnienie i uczucie ciała obcego, pieczenie, uczucie lepkości powiek, obecność ciągnącej wydzieliny, przejściowe przymglenie widzenia. Rzadziej występują: świąd, światłowstręt, uczucie zmęczenie i ciężkości powiek; w ciężkich przypadkach chorzy mogą skarżyć się na ból podczas mrugania i pogorszenie widzenia. Wbrew pozorom stosunkowo rzadko zgłaszane jest uczucie suchości, a często - wskutek zmian w składzie łez - może dochodzić do zwiększenia ich produkcji. Takie łzawienie jest jednak okresowe i nie przynosi ulgi (tak zwane "płaczące suche oko"). Wydzielanie łez pod wpływem emocji pozostaje niezmienione.

Stwierdzenie powyższych objawów powinno skłonić pacjenta do wizyty u okulisty, gdyż nieleczone "suche oko" może być powodem poważnych komplikacji, a lekarza obliguje do wnikliwej diagnostyki. Niezwykle ważne jest rozpoznanie etiologii schorzenia, ponieważ w leczeniu najistotniejsze jest wczesne wykrycie i leczenie przyczynowe, które w części przypadków może prowadzić do wyleczenia, a u pewnej grupy osób może przyczynić się do wykrycia poważnych schorzeń ogólnych.

W diagnostyce ważny jest szczegółowy wywiad, uwzględniający choroby współistniejące, przebyte oraz stosowane leki, poza tym konieczne jest badanie przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej z użyciem barwników (fluoresceiny i różu bengalskiego), test czasu przerwania filmu łzowego oraz ocena wydzielania łez testem paskowym Schirmera. W zależności od ciężkości schorzenia lekarz może stwierdzić: materiały resztkowe i pasma śluzu w filmie łzowym, wklęsły, mały menisk łez, punktowe ubytki nabłonka rogówki, łuszczące się, nitkowate fragmenty nabłonka rogówki oraz płytki śluzowe na jej powierzchni, a w zaawansowanych, ciężkich przypadkach - owrzodzenia i zmętnienia rogówki do zeskórzenia gałki ocznej włącznie.

Leczenie ma charakter przewlekły i zazwyczaj jest uciążliwe i stresujące dla pacjenta. W zależności od przyczyny schorzenia stosujemy: preparaty sztucznych łez (w postaci kropli i żeli), leki stymulujące wydzielanie łez, leki mukolityczne, preparaty z witaminą A. W przypadku zaburzeń powiekowych konieczne jest leczenie chirurgiczne i neurologiczne, a w wyjątkowych przypadkach nitkowatego zapalenia rogówki - lecznicze soczewki kontaktowe. Istotne jest leczenie wspomagające przez nawilżanie pomieszczeń i obniżenie ich temperatury, a także stosowanie gogli leczniczych czy komór wilgotnych.

W zaawansowanych, opornych na leczenie zachowawcze przypadkach, stosuje się leczenie operacyjne, polegające na zamknięciu czasowym lub stałym punktów łzowych, czasowym zszyciu szpary powiekowej, a w zupełnie skrajnych przypadkach na przeszczepie rogówki lub keratoprotezie. Często jednak procedury chirurgiczne nie dają oczekiwanego efektu i mają charakter paliatywny. Na zakończenie trzeba podkreślić, że zespół suchego oka nie jest banalną dolegliwością -nieleczony może być powodem groźnych dla widzenia komplikacji. Prowadzenie pacjenta z tym schorzeniem wymaga od lekarza i chorego skrupulatności i cierpliwości. Niezwykle istotne jest znalezienie przyczyny dolegliwości i zróżnicowanie ich z innymi postaciami zapaleń spojówek i rogówki, gdyż stosowane w ich leczeniu leki miejscowe (sterydy, antybiotyki, leki przeciwalergiczne) są przeciwwskazane w zespole suchego oka i mogą tylko pogorszyć dolegliwości. Bezwzględnie przeciwwskazane również jest noszenie soczewek kontaktowych oraz intensywna praca przy komputerze (ciągły kontakt z monitorem komputerowym powyżej czterech godzin dziennie).

autor: Anna Stanisławczyk
źródło: ŚO
http://www.optometria.info.pl/bielawski ... uchego_oka

Test Schirmera – badanie wydzielania łez. Określa stopień podstawowego i odruchowego wydzielania łez. Używa się standaryzowanego paska bibuły o wymiarach 5 x 35 mm. Umieszcza się go w worku spojówkowym w ten sposób, że zagięty koniec paska o długości 5 mm tkwi pod dolną powieką od strony skroniowej, nie dotykając rogówki. Przy prawidłowym wydzielaniu powinno ulec zwilżeniu przynajmniej 10 mm paska w ciągu pięciu minut, licząc od krawędzi powieki. Słabsze zwilżanie świadczy o tym, że istnieje niedostateczne wydzielanie łez ("suche oko").
wikipedia
Avatar użytkownika
Margaret74
 

Re: Zespól suchego oka

Postprzez beta2 » Cz paź 07, 2010 20:58

Od kilku lat odczuwam suchość w oczach, przejściowe przymglenie, światłowstręt, uczucie zmęczenie i ciężkości powiek, a czasami,chociaż zdarza się to rzadko - odczuwam ból podczas mrugania.
W klinice zawsze zgłaszałam suchość w oczach i byłam u lekarza okulisty w swojej przychodni. Nikt w klinice nie informował mnie o tym, że może to być związek z moją chorobą. Nikt nigdy nie przeprowadził mi badania testem Schirmera, na wydzielanie łez.
Lekarka z przychodni przepisywała mi vidisic żel, hyabak, raz też lacrimal.
Powiem szczerze, że nie stosowałam przepisanych lekarstw systematycznie, często wyrzucałam zaczęte, bo po otwarciu mają określony, chyba miesięczny okres przydatności do użycia. W końcu w ogóle przestałam je stosować.
Myślałam, że nie jest tak źle skoro płaczę czytając jakąś "łzawą" książkę, czy oglądając film. Aż tu dzisiaj z artykułu , który Margaret zamieściła dowiaduję się, że:
Wydzielanie łez pod wpływem emocji pozostaje niezmienione, oraz że:

Nieleczony zespół suchego oka powoduje rozmaite konsekwencje - od łagodnych objawów subiektywnych przez zapalenia i zmętnienia rogówki aż po zeskórzenie (w skrajnych przypadkach) gałki ocznej, połączone z nieodwracalną utratą wzroku.

Powiem tak..., że bardzo poruszył mnie ten artykuł i rozumiem, że nie mogę lekceważyć moich objawów. W najbliższym czasie wyruszam do lekarza okulisty i po leki. Dzięki Margaret, bo uświadomiłaś mi moje zaniedbanie.
Czy którakolwiek z Was miała robiony test Schirmera?
Margaret czy w " Pogaduchach" piszesz właśnie o tym badaniu, że miałaś robione?
Jeśli tak, to proszę opisz coś więcej, np. czy bolesne?
Pozdrawiam.
Miej serce i patrz w serce, bo...(.....)
Słowa palą, więc pali się słowa. Nikt o treści popiołów nie pyta.
( J. Kaczmarski )
Avatar użytkownika
beta2
lokator
lokator
 
Posty: 295
Dołączył(a): So maja 22, 2010 23:08

Re: Zespól suchego oka

Postprzez ibiza13 » Pt paź 08, 2010 07:23

Nigdy nie miałam robionego testu, ale mam stwierdzony zespół suchego oka. Pewnie jak zwykle miałam bardzo czytelne objawy :wink: .Przy pierwszym badaniu okulistycznym, które miałam robione,gdy leżałam w szpitalu, czy nie mam przeciwwskazań do stosowania arechiny to okulistka nie zauważyła zespołu suchego oka. Po 3 miesiącach stosowania arechiny poszłam do przychodni okulistycznej i tam już inny okulista po dość długim badaniu i wpuszczaniu różnych kropli stwierdził zespół suchego oka. O ile pamiętam było to około 7 lat temu. Od tego czasu cały czas stosuję tzw. sztuczne łzy. W tej chwili do okulisty chodzę co 0,5 roku, aby kontrolować stan rogówki i ciśnienie w oku (arechiny nie biorę od 6 lat). Stosuję krople, które dłużej utrzymują się na powierzchni oka. W poście powyżej są wpisane. Ich termin stosowania po odkręceniu żel 12 tygodni, krople 8 tygodni i krople są bez konserwantów co przy długoletnim stosowaniu jest bardzo wskazane.
Także Beta nie zwlekaj z wizytą u okulisty. Sztuczne łzy są bez recepty także nie ma problemu z ich kupnem. Okulista tylko musi zadecydować, który rodzaj kropli musisz używać.

Margaret świetny artykuł :) . Zawsze jest dobrze się czegoś nowego dowiedzieć.
"Życie jest albo wielką przygodą, albo niczym." - Helen Keller
W pracy robię TO, a w domu TO

Obrazek
Avatar użytkownika
ibiza13
Administrator
Administrator
 
Posty: 2278
Dołączył(a): N lip 25, 2010 09:06
Lokalizacja: Słupsk/Szczecin

Re: Zespól suchego oka

Postprzez Margaret74 » Pt paź 08, 2010 13:20

mnie zespół suchego oka nęka odkąd pamiętam,dokładnie,kiedy zaczęłam sterydoterapię;poza tym jestem alergikiem więc okresowo jest naprawdę nieciekawie :? Zespół miałam rozpoznany bez testu-zapewne kryteria spełniałam jak Ibiza :wink:
beta,tak to był test Schirmera-

Test Schirmera
To podstawowy test w przypadku podejrzenia o zespół suchego oka. Można dzięki niemu ocenić ilość łez wyprodukowanych w ciągu 5 minut.

Lekarz okulista umieszcza pod dolną powieką w oku prawym i lewym pasek bibuły o standardowej szerokości i długości, znakowany podziałką co 5 mm. Po odczekaniu 5 minut bibuła nasiąka łzami. Długość mokrej bibuły świadczy o ilości łez. Wynik przekraczający 15 mm jest prawidłowy. Wynik pomiędzy 5 a 10 mm pozostaje na granicy normy i w przyszłości pacjent może wymagać powtórzenia testu. Wynik poniżej 5 mm jest nieprawidłowy. Świadczy on o zbyt małej ilości produkowanych łez.
--------------------------------------------------

Test stabilności łez

Jest drugim, obok testu Schirmera badaniem, pozwalającym zdiagnozować zespół suchego oka.

Jego celem jest określenie, jak długo łza pozostaje na powierzchni oka. Pacjent jest sadzany przed biomikroskopem. Do worka spojówkowego okulista wkrapla kroplę barwnika (fluoresceina). Oświetlając oko wiązką światła niebieskiego, prosi o mrugnięcie. Od tego momentu pacjent nie może mrugać. Lekarz mierzy czas między mrugnięciem a pojawieniem się na powierzchni oka miejsc pozbawionych barwnika. Jeżeli barwnik spływa z oka zbyt szybko, świadczy to o nieprawidłowo krótkim czasie pozostawania łez na gałce ocznej. Prawidłowy wynik testu osiąga się wtedy, gdy zmierzony czas jest dłuższy niż 10 sekund. Nieprawidłowy wynik testu jest spowodowany zwykle złą produkcją tej części łez, która składa się z tłuszczów lub śluzu (mucyna).



mnie piekło ,samo wyciąganie nie było przyjemne również :P Praktycznie przywykłam do pzrewlekłego zap.spojówek,zaczerwienionych i piekących oczu,czasem pojawia się uczucie piasku pod powiekami i spora nadwrażliwość na światło .Przymierzam się właśnie finansowo do zakupu okularów dla kierowców,ma spore problemy z prowadzeniem o zmierzchu.Trzeba uważać na tzw.filamentowe zapalenie rogówki :arrow: TUTAJ

Polecam jeszcze tę pracę: Diagnostyka zespołu suchego oka w praktyce okulistycznej
Avatar użytkownika
Margaret74
 

Re: Zespól suchego oka

Postprzez Ella » Pt paź 08, 2010 20:36

ibiza13 napisał(a):Parę lat temu stwierdzono u mnie zespół suchego oka ...
Chciałabym zapytać, czy ktoś z Was też ma to schorzenie, a jeżeli tak to jakie krople nawilżające stosujecie


Również mam problemy z suchym okiem. Stosuję hyabak i ostatnio piję napar z nagietka (przemywam nim też oczy ). Krople pomagają tylko na chwilę. Moje oczy są najbardziej wrażliwe i najgorzej wyglądają rano. Po ok.4 godzinach zaczynają wyglądać normalniej. Przechodzi opuchlizna,widzenie za mgłą, światłowstręt, pieczenie i zaczerwienienie. W pracy krępuje mnie to bo wygląda jakbym płakała albo miała katar. Wieczorem znów trochę mnie szczypią (nie czuję piasku ale szczypanie pod powieką).
U mnie jest problem ze śluzówką w całym organizmie. Najgorzej jest z nosem.
W badaniu ANA 2 wyszedł pozytywnie sjogren. Nie miałam robionego testu na suchość oka a mam ochotę go zrobić :idea:
Czy ktoś wie jaka metoda jest "najlepsza"
http://www.mdt.com.pl/suche_oko,diagnos ... arflo.html
Ile razy dziennie zakraplacie oczy?
Ja robię to "na życzenie" ...9 razy dziennie. Nie liczę dokładnie. Nie lubię ich wpuszczać bo przez 3-4 sekundy czuję w oku dyskomfort jakby lekkie pieczenie (ale nie jest zle) a potem przez kilka chwil wspaniałe uczucie mrugania z poślizgiem 8-)
Obrazek
Avatar użytkownika
Ella
lokator
lokator
 
Posty: 376
Dołączył(a): Cz gru 03, 2009 22:16
Lokalizacja: ok.zielona gora

Re: Zespól suchego oka

Postprzez Iwona » Pt paź 08, 2010 20:40

Locman masz dodatnie Ss-A i SS-B?
Obrazek
Avatar użytkownika
Iwona
Moderator
Moderator
 
Posty: 3343
Dołączył(a): Śr lis 04, 2009 17:51
Lokalizacja: Białystok

Re: Zespól suchego oka

Postprzez Margaret74 » Pt paź 08, 2010 20:45

wiesz co -ja zakrapiam 3-4 razy dziennie,przy zaostrzeniu w ruch krople częściej idą
co do metody-niestety nie znam tej odpowiedzi
Avatar użytkownika
Margaret74
 

Postprzez » Pt paź 08, 2010 20:45

 

Następna strona

Powrót do Teoria w Praktyce

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość