Przyczyny twardziny

Obrazek
Porady i doświadczenia dnia codziennego.

Re: Przyczyny twardziny

Postprzez Margaret74 » So sie 14, 2010 05:37

jeszcze weźcie pod uwagę fakt,iż odkryto 8 genów odpowiedzialnych za choroby autoagresywne...Istny koktajl czasem się robi-na toczniu koleżanka choruje na ostry toczeń,a jej siostra...na twardzinę :-(
Pewnie już samo nosicielstwo stwarza niebezpieczeństwo przy indukcji-a sporo jest tych wyzwalaczy faktycznie :?
Avatar użytkownika
Margaret74
 

Postprzez » So sie 14, 2010 05:37

 

Re: Przyczyny twardziny

Postprzez Grażyna » So sie 14, 2010 06:40

Ja myślę tak samo jak Małgosia - genów odpowiedzialnych za powstanie choroby może być bardzo wiele,inaczej ustalenie przyczyn byłoby bardzo proste.
A co do artykułu ,to - byłam pierwszym dzieckiem moich rodziców . :)
Avatar użytkownika
Grażyna
 

Re: Przyczyny twardziny

Postprzez jola99 » Pn sie 23, 2010 06:18

Witam. Napisalam na forum na temat tz. mikrochimeryzmu tj. jednej z przyczyn ktora moze wywolywac twardzine ukladowa,cytuje tu Iwonke, ktora przytoczyla wypowiedz prof. Kucharza i nie wiem dlaczego ktos to wykasowal. Na pewno moj post byl przeczytany , wiec wiecie o co mi chodzi. Dodam tylko, ze przy CZynniku Rh- gdy nie byla po pierwszej ciazy podana immunoglobulina a dziecko ma po ojcu Rh+ to dochodzi do konfliktu ktory immunizuje nie tylko dziecko(mialo transfuzja) ale komorki przenikajace podczas porodu (cesarskie ciecie) pozostaja w organizmie matki i sa dla niej obce bo posiadaja czynnikRh+. Im wiecej porodow konczacych sie cesarka tym wiecej obcych komorek dziecka przechodzi do matki dotyczy to potomkow plci meskiej. Ja mialam jedno poronienie(chlopak) dwie cesarki(tez chlopcy) dzieci dziedziczyly po ojcu Rh+ ja mamRh- dlatego musialy miec transfuzje a to co teraz mi sie przydarza nie jest do konca poznane i dlatego trudno zdiagnozowac. Dzieki
jola99
autostopowicz
autostopowicz
 
Posty: 6
Dołączył(a): N sie 15, 2010 13:21

Re: Przyczyny twardziny

Postprzez Iwona » Pn sie 23, 2010 10:48

Kochana jolu99 twoje posty nie zniknęły tylko bardziej mi pasowały jako twoja historia choroby i tam je przeniosłam.
Napisałam o tym do ciepie pw,czytałaś?
Teraz masz swój wątek w Historiach choroby jako Historia joli99 i nawet czekają na ciebie tam już odpowiedzi. :D
Zajrzyj tam proszę :wink:
Obrazek
Avatar użytkownika
Iwona
Moderator
Moderator
 
Posty: 3343
Dołączył(a): Śr lis 04, 2009 17:51
Lokalizacja: Białystok

Re: Przyczyny twardziny

Postprzez ibiza13 » Cz lis 16, 2017 11:52

Różnice obrazu klinicznego twardziny układowej w zależności od płci

Wiedza dotycząca odmienności przebiegu choroby w zależności od płci może mieć praktyczne zastosowanie, pozwala bowiem lepiej zaplanować badania kontrolne i może pomóc w strategii ustalania terapii u chorego. Twardzina układowa (TU) jest rzadką chorobą reumatyczną z predyspozycją zachorowań u kobiet. Dotychczas w nielicznych publikacjach porównywano przebieg kliniczny choroby w zależności od płci.

W rejestrze prowadzonym na terytorium Hiszpanii zgromadzono dane 1506 chorych z twardziną układową (1341 kobiet i 165 mężczyzn) leczonych w 21 ośrodkach. Stosunek zachorowań na TU u kobiet mężczyzn wyniósł 8:1 (dla porównania w Niemczech i Kanadzie ok. 6:1, Włochy 7.8:1).
Mężczyźni mieli postawione rozpoznanie w starszym wieku niż kobiety. Czas od wystąpienia pierwszych objawów do chwili postawienia rozpoznania był krótszy u mężczyzn niż u kobiet, co autorzy odnoszą między innymi do występowania u mężczyzn częściej postaci uogólnionej choroby, łatwiejszej do rozpoznania. Ponadto objaw Raynauda stwierdzony u mężczyzny zwykle częściej skłania do poszukiwania innych typowych dla TU zmian narządowych i ostatecznie postawienia rozpoznania. W badanej grupie nie odnotowano różnic występowania owrzodzeń palców u mężczyzn i u kobiet, choć we wcześniejszych badaniach sugerowano taką predyspozycję u mężczyzn. Zarówno choroba śródmiąższowa płuc (ChŚP), jak i palenie papierosów było powiązane z płcią męską, natomiast nadciśnienie płucne (NP), a zwłaszcza izolowane NP- z płcią żeńską. U mężczyzn częściej dochodziło do szybkiej wczesnej progresji choroby, krótszy był odstęp czasu między wystąpieniem objawu Raynauda oraz kolejnym objawem choroby.
Przebieg choroby był bardziej agresywny: czas od początku choroby do zgonu był istotnie krótszy u mężczyzn. Najczęstszą przyczyną zgonu u mężczyzn była ChŚP (27,5%), u kobiet NP (28.6%). W badanej kohorcie czynnikami złej prognozy były: postać uogólniona choroby, ChŚP, owrzodzenia palców, tarcie ścięgien, płeć męska, starszy wiek w chwili rozpoznania

Źródlo: http://www.termedia.pl
"Życie jest albo wielką przygodą, albo niczym." - Helen Keller
W pracy robię TO, a w domu TO

Obrazek
Avatar użytkownika
ibiza13
Administrator
Administrator
 
Posty: 2278
Dołączył(a): N lip 25, 2010 09:06
Lokalizacja: Słupsk/Szczecin

Postprzez » Cz lis 16, 2017 11:52

 

Poprzednia strona

Powrót do Teoria w Praktyce

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron