Refleksoterapia - ucisk, który leczy

Niekonwencjonalne metody wspomagające leczenie.

Refleksoterapia - ucisk, który leczy

Postprzez Iwonka » Śr kwi 02, 2014 07:58

Strefy refleksyjne występują w różnych miejscach na ciele, ale najważniejsze ich zgrupowanie znajduje się na stopach.

Stopy są jak lustro - mogą nam wiele powiedzieć o człowieku, jego zdrowiu, dolegliwościach.
Zazwyczaj przypominamy sobie o stopach gdy bolą, puchną lub nie chcą nas dalej nieść. Wymagają od nas jednak nie tylko wygodnego obuwia, ale także wyjątkowej pielęgnacji, opieki i pieszczot. Uwielbiają codzienną odświeżającą kąpiel, czułe nawilżanie i natłuszczanie. Od czasu do czasu potrzebują też relaksującego masażu, odżywczego peelingu i ładnego pedikiuru.

Narządy wewnętrzne i poszczególne części ciała powiązane są z określonymi miejscami na podeszwach stóp.
Są to strefy refleksyjne, w których zlokalizowane są zakończenia nerwów czuciowych - receptory. Uciskanie i masaż określonych miejsc pobudza pracę organów wewnętrznych oraz korzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia - pobudza krążenie krwi, tym samym oczyszcza organizm z toksyn. Poza tym, masaż stóp może być zmysłową pieszczotą - dodaje energii, odpręża, relaksuje oraz znacznie poprawia samopoczucie.
Masaż stóp można robić samemu (wtedy siadamy tak, jak nam wygodnie) lub poprosić o to inną osobę (wówczas musi ona trzymać nasze stopy tak, by podeszwy były skierowane w bok, a nie np.w jej brzuch). Bardzo ważne jest dbanie o stopy – nagniotki I zgrubienia blokują receptory i mogą być przyczyną dolegliwości (np.odciski na paluchu bywają przyczyną bólu głowy).
Warto wiedzieć
Akupresura jest znakomitą metodą profilaktyczną, pozwala leczyć choroby wielu organów wewnętrznych, a najlepsze efekty daje łączenie akupresury ziołolecznictwem, sokoterapią oraz apiterapią.
Jeśli w czasie masażu odczuwamy ból receptora, to znaczy, że praca tego narządu jest zakłócona i koniecznie trzeba kontynuować zabiegi.
Jeśli po masażu odczuwamy lekki ból w samym narządzie, to znak, że pobudzony akupresurą organizm podjął trud powrotu do równowagi zdrowotnej.
Normalną reakcją po dobrze zrobionym masażu jest ciemniejszy kolor moczu – oznacza to, że organizm wydalił zalegające szkodliwe substancje.
W zależności od choroby i czasu jej trwania na efekty lecznicze czeka się kilka tygodni lub miesięcy, ale są to efekty trwałe, więc warto być cierpliwym.
Wiek nie stanowi żadnej przeszkody ani przeciwwskazań.
Oczywistym przeciwwskazaniem jest rozległe skaleczenie stóp lub rąk. Zaleca się też ostrożność przy ciężkich chorobach serca i układu krążenia. Także w ciąży nie powinno się robić akupresury.
W przypadku przykrej reakcji organizmu – co jednak zdarza się bardzo rzadko – również należy zaniechać masażu.
Refleksoterapia stosowana właściwie nie daje objawów ubocznych.
Za pośrednictwem uciskania stref refleksyjnych i receptorów można – co jednak wymaga sporej wprawy – stawiać diagnozę.Występuje bowiem następująca zależność: gdy jakiś narząd bądź organ staje się niepełnosprawny – ucisk odpowiadającej mu strefy refleksyjnej wywołuje uczucie bólu.

Jak uciskać
Przed zabiegiem wmasujemy w stopę trochę kremu.
Akupresurę zawsze zaczynamy od lewej stopy .
Masaż robimy opuszką kciuka lub kostką zgiętego palca.
Ucisk stosowany przy akupresurze powinien być dość mocny, ale nie może powodować zbyt silnego bólu. Masowanie należy rozpoczynać łagodnie, ucisk zwiększać stopniowo.
Decydując się na refleksoterapię profilaktyczną należy pamiętać, że masaże muszą być wykonywane w ściśle określonej kolejności.
Najpierw masujemy receptory nerek, przewodu moczowego( moczowodu) i pęcherza, a więc receptory narządów wydzielniczych, aby pobudzić je do intensywniejszej pracy - temu układowi należy poświęcić najwięcej uwagi,
następnie głowy ( w celu usprawnienia ośrodka sterującego organami i narządami),
w dalszej kolejności żołądka, jelita, wątroby i trzustki ( w układzie tym znajdują się organy w których następuje odtruwanie i przemiana materii, od ich sprawnego działania zależy przygotowanie materiałów budulcowych dla każdego organu),
wreszcie punkty limfatyczne (usprawnienie wydalania substancji żużlowych i dostarczenie substancji o działaniu obronnym, tzw. przeciwciał).
Po wykonaniu masażu tych stref refleksyjnych można przystąpić do stref następnych.


TECHNIKA MASAŻU

Kiedy człowiek chodzi boso po nierównym terenie, automatycznie odbywają się masaże stref refleksyjnych występujących na podeszwie stopy. Natomiast buty ciasne mają niekorzystny wpływ na krążenie krwi. Nogi wtedy są zimne.Przepływ krwi jest utrudniony i strefy refleksyjne niedostatecznie spełniają swoje zadania. Przez masaże stref refleksyjnych osiąga się lepszy przepływ krwi,aż do organu, z którym ta strefa jest powiązana.. Przy masażu energia biochemiczna dociera łatwiej do chorego organu i po określonej ilości masaży następuje jego wyzdrowienie.
Lepszy przepływ krwi ułatwia następujące bardzo ważne czynności:
1.Przenoszenie wszystkich substancji budulcowych.
2.Przenoszenie tlenu.
3.Przenoszenie hormonów i enzymów.
4.Przenoszenie przeciwciał odpornościowych.
5.Przenoszenie produktów rozkładu do narządów wydalniczych.
Niedostateczny przepływ krwi przedłuża czas leczenia ran, wyeliminowania zakłóceń w całym organizmie.
Kiedy organizm staje się niepełnosprawny, znajdujemy wtedy dużo czułych punktów refleksyjnych na podeszwach stóp.
Bardzo pożyteczne są masaże profilaktyczne, aby masaż był skuteczny musimy pozbyć się wszelkich zgrubień na stopach.
Dzienny czas trwania masaży
Każdy punkt refleksyjny powinien być masowany 5 minut.
Przy ostrych zakłóceniach można stosować do 15 minut. Czas masowania stref refleksyjnych wątroby i kręgosłupa zależy od sprawności nerek. Przy dostatecznym usprawnieniu pracy nerek można dopiero masować strefę refleksyjną wątroby dłużej niż 5 minut.
W przeciwnym razie trucizny, które uległy rozpuszczeniu, występują w obiegu krwi i nie są wydalane. Takiego stanu rzeczy należy koniecznie unikać.
Strefa refleksyjna kręgosłupa nie powinna być zbyt długo masowana, gdyż w przeciwnym razie przez wzmożony krwiobieg mogą przejściowo wystąpić reakcje ujemne.
Najbardziej korzystnym czasem stosowania wszystkich masaży jest 30 minut dziennie.
Doświadczenie wskazuje, że należy masować:
1.Około 5 minut dla nadnercza, nerek, przewodu moczowego i pęcherza moczowego
2.Około 3 minut dla głowy i karku.
3.Około 2 minut dla punktu limfatycznego
4.Około 2 minut dla rany
Możliwe reakcje
Z powodu intensywnego podrażnienia jednego organu może (ale nie musi) występować przejściowa reakcja, która znika po krótkim czasie. Ważne jest aby nie przerywać masowania.
WYDALANIE SUBSTANCJI TOKSYCZNYCH
Substancje toksyczne są wydalane przede wszystkim z nerek przez przewód moczowy i pęcherz moczowy; przez skórę, przez wątrobę poprzez pęcherzyk żółciowy i przez jelita, jak również przez płuca.
NERKI
Wydalają one toksyny a w szczególności kwasy moczowe i wodę. Strefa refleksyjna nerek znajduje się dość głęboko w środku stopy, w miejscu nie podlegającemu normalnie ruchowi, z wyjątkiem, kiedy chodzi się boso po nierównym kamienistym terenie. Przez masaże strefy refleksyjnej nerka staje się najbardziej ukrwiona i bardziej wydolna. W okresie od 1 do 6 tygodni można stwierdzić zabarwienie się moczu, który przybiera kolor żółty, żółtobrunatny lub czerwonobrunatny. Zapach moczu może ulec zmianie. Mocz może mieć przejściowo brzydki zapach.
Kiedy nerka jest mało wydolna można zaobserwować zakłócenia:
W obiegu krwi -wywołuje to wysokie ciśnienie krwi, zwapnienie arterii i kurczowe żył. W mięśniach i tkance łącznej - wywołuje to reumatyzm.W stawach. Prowadzi to do zapaleń w stawach i do chronicznych, zwyrodnieniowych zmian w stawach (artroza)W oczach i to dość często.W skórze. Wywołuje to różnego typu egzemy i łuszczyce. W nerkach. Prowadzi to do odkładania się piasku i kamieni.
Przewód moczowy
Oba przewody moczowe mają postać długich cienkich mięsistych rurek. Kończą się one lejkowato na miedniczce nerkowej, a z drugiej strony prowadzą do pęcherza moczowego.
Zaginanie lub zawężenie przewodów moczowych powoduje wstrzymanie moczu i jego prąd odwrotny z pęcherza do nerek.

Strefa refleksyjna pęcherza moczowego leży na wewnętrznej stronie nogi bliziutko pięty.
Strefa refleksyjna cewki moczowej prowadzi od strony refleksyjnej pęcherza moczowego do wewnętrznej strony pięty.Zapalenia pęcherza moczowego są względnie łatwe do usunięcia. Już po drugim lub trzecim masażu odczuwa się polepszenie.

PRZEMIANA MATERII

Ważne jest nie tylko to co jemy, ale przede wszystkim to, co organ trawienia może z tego wykorzystać i przyswoić sobie.
Zęby
Dobrze przeżuty pokarm to więcej niż 50% jego trawienia.Mięśnie szczęki i żuchwy wzmacniają się podczas żucia.Żuchwa nie opada w czasie snu i w następstwie tego człowiek nie chrapie.
Strefa refleksyjna szczęki znajduje się na około 5 mm przed stawem 1 palucha stopy.
Strefa refleksyjna żuchwy sięga od środka stawu 1 palca dużego (palucha) do około 5mm drugiego stawu.
Strefy refleksyjne głowy są przeniesione stronami, że prawa połowa szczęki ma strefę refleksyjną na lewym paluchu i lewa połowa szczęki na prawym paluchu.
Przy bólach zębów powinna być masowana odpowiednia strefa refleksyjna. W ten sposób uzyskuje się lepsze ukrwienie zęba i ból maleje.
ŻOŁĄDEK
Strefa refleksyjna żołądka znajduje się nieznacznie pod podeszwą stopy w jej wcięciu. Ma ona wielkość brzuśca kciuka. Jedna połowa żołądka ma strefę refleksyjną na prawej stopie, a druga połowa żołądka- na lewej stopie.
Zakłócenia Wymioty, wzdęcia, uczucie pełności, dolegliwości sercowe, wrzody żołądka.
Kiedy żołądek nie reaguje na wadliwe pokarmy, nie oznacza to,że potrafi je przetrawić i przetwarzać. Pokarmy te pozostają w żołądku, powodując uczucie pełności, ewentualnie zmęczenia i wzdęcia. Te ostatnie uciskają przez przeponę brzuszną na szczyt serca i wtedy powstają dolegliwości sercowe, często nawet podczas leżenia w nocy w łóżku.Praktyka pokazuje, że 90% chorych na serce, przestaje odczuwać bóle serca wraz ze zmianą produktów żywieniowych i poprawą trawienia.
Wrzody żołądka. Do ich przyczyn należą często obciążenia psychiczne.
DWUNASTNICA
Strefa refleksyjna dwunastnicy znajduje się bezpośrednio niżej strefy refleksyjnej żołądka i w większości przypadków jest bardzo czułym punktem. Często znajduje się w tym miejscu stwardniały żużel (osad) do zmasowania na obu stopach.
Zakłócenia. Kiedy zbytnio zakwaszona zawartość żołądka przejdzie do dwunastnicy, następuje spazmatyczny skurcz jej ścianek. Wtedy zacieśniają się ujścia przewodu żółciowego i soków trzustkowych.Wówczas występuje w dwunastnicy niedobór żółci i enzymów trawiennych.
Powoduje to zakłócenia następujących funkcji:
Odtruwanie wątroby poprzez działanie pęcherzyka żółciowego
Trawienie tłuszczów
Wypróżnienie
Wykorzystywanie pokarmów
W takich warunkach może powstać wrzód dwunastnicy.
Dzieje się to w miejscu strefy refleksyjnej żołądek-dwunastnica.
Przy naciśnięciu tego miejsca odczuwa się ból. Trzeba uwolnić się od tego żużla (osadu), aby przywrócić normalne ukrwienie strefy refleksyjnej i zatem odpowiedniego organu.
WĄTROBA I PĘCHERZYK ŻÓŁCIOWY
Strefa refleksyjna wątroby znajduje się na stopie prawej nogi.
Strefa refleksyjna pęcherzyka żółciowego znajduje się również na stopie prawej nogi w zasięgu strefy refleksyjnej wątroby.
Jeżeli pacjent ma kamicę żółciową lub wycięty pęcherzyk żółciowy, występuje tutaj żużel wielkości grochu.
Spotykanymi zakłóceniami są:
Żółtaczka, marskość wątroby, ból wątroby, braki w substancjach budulcowych, przeciągłe zmęczenie i rozdrażnienie, bezsenność, zapalenie pęcherzyka żółciowego.
TRZUSTKA
Strefa refleksyjna trzustki znajduje się w lewej i prawej nodze.
Zakłócenia są następujące:
Choroby przemiany materii, zakłócenia budulcowe, cukrzyca.
Możliwości leczenia cukrzycy są dwojakiego rodzaju:
1.Dostarczyć insulinę z zewnątrz.
2. Pobudzać trzustkę do wydzielania dostatecznej ilości insuliny.
Decydującą rolę odgrywa przy tym dwunastnica. Stosowanie masaży i odpowiedniego wyżywienia jest wielką nadzieją dla cukrzyków.
JELITA CIENKIE
Strefa refleksyjna jelit cienkich. Część jelita cienkiego ma swój odpowiednik na prawej stopie, a pozostała część na lewej stopie.
Zakłócenia są następujące:
wzdęcia, biegunka
SERCE
Strefa refleksyjna serca znajduje się w lewej nodze.
Zakłócenia w pracy serca są następujące:
Wrodzone lub nabyte wady serca, dusznica bolesna czyli choroba wieńcowa, zawał serca, uszkodzenie serca, zakłócenia krążenia, arytmia serca, nadciśnienie.
Przyczynami nadciśnienia są źle pracujące nerki. Toksyny i złogi nie są wydalane i odkładają się w naczyniach krwionośnych. Elastyczność i objętość naczyń krwionośnych maleje i z tego powodu serce musi dostarczyć większe ciśnienie, aby taką samą ilość krwi przepompować do arterii.
Zaleca się wtedy masaże stref refleksyjnych nerek, przewodu moczowego i pęcherza moczowego.
ŻYLAKI
Gdy pokazują się żylaki u nóg, należy bez namysłu stosować masaże. W szczególności masować strefy refleksyjne nerek, nadnercza, przewodu moczowego i pęcherza moczowego. Po 6 tygodniach takich masaży, należy przystąpić do masaży strefy refleksyjnej odbytu występującej na nodze.
GŁOWA
Strefy refleksyjne głowy występują na paluchach obu stóp: części prawej na lewej stopie, a części lewej głowy na prawej stopie.
Zakłócenia mogą być następujące:
zakłócenia we wszystkich organach (ponieważ każdy organ jest zależny od centralnego ośrodka nerwowego)
wstrząs mózgu
bóle głowy – migreny ( na migrenę cierpią przeważnie kobiety, gdyż najczęściej noszą ciasne obuwie
Strefa refleksyjna płatów skroniowych znajduje się po wewnętrznej stronie dużego palucha stopy od strony drugiego palca stopy dokładnie w miejscu, w którym stwierdza się ucisk 2 palca. Lewy płat skroniowy na prawej stopie, prawy płat skroniowy zaś na lewej stopie.

ZATOKA CZOŁOWA
Strefy refleksyjne zatoki czołowej znajdują się na koniuszkach wszystkich palców stopy.Prawa strona odpowiada lewej stopie, lewa strona zaś prawej stopie.
Zapalenie i zropnienia zaczynają się zazwyczaj katarem.
Leczenie staje się przewlekłe, ale nie dla tych, co stosują masaże.

KRĘGOSŁUP

Strefy refleksyjne kręgosłupa przebiegają wzdłuż wewnętrznej krawędzi sklepienia stopy. Należy masować sklepienie obydwu stóp.
Podnoszenie ciężaru powinno odbywać się przy wyprostowanych kolanach.Kiedy podnosi się ciężar 50kg, wykonując ruch kolanem, naciska na kręgosłup dokładnie 50 kg. Przy podnoszeniu ciężaru 50 kg przy wyciągniętej nodze I pochyleniu ciała w przód na kręgosłup działa zwielokrotniony nacisk (do 760kg).
Zakłócenia w zaopatrzeniu każdego organu ponieważ każdy organ zależny jest od zaopatrzenia nerwowego.
Deformacja (zniekształcenie) dysku
U ludzi z uszkodzonym dyskiem, wyjątkowo czułe są strefy refleksyjne: żołądek-dwunastnica i wątroba. Przyswajanie pokarmu nie jest wtedy kompletne. Cyrkulacja żołądkowa szwankuje i we krwi jest za mało substancji budulcowych, dyski stają się jeszcze słabsze, przy czym ich elastyczność jest naruszona. Aby temu przeciwdziałać należy:
a) pobudzać ukrwienie poprzez masaże strefy refleksyjnej kręgosłupa
b) aktywować wydalanie modzeli, substancji toksycznych, czyli czyścić krew. W tym celu masuje się wtedy strefy refleksyjne nerek, przewodu moczowego, pęcherza moczowego i wszystkich trzech punktów limfatycznych.
c)masować strefy refleksyjne dwunastnicy, wątroby i pęcherzyka żółciowego. Zmienić wyżywienie, aby dostarczyć znowu dostatecznie dużo substancji budulcowych. W ten sposób osiąga się znowu regenerację całkowitą zużytych dysków (jądra galaretowatego)
Ischias, czyli rwa kulszowa
Strefa refleksyjna Ischias przebiega wzdłuż kości piszczelowej i strzałkowej. Przy ostrych zakłóceniach należy masować z cierpliwością.
Masaże: nerek, przewodu moczowego 22,23, pęcherza moczowego 24, przytarczyczek 13, punktów limfatycznych 39,40. W razie silnych bóli przy masażu można również masować strefę refleksyjną ramienia, jako obszar ischiasu, wzdłuż kości łokciowej i kości promieniowej.
Wypadanie dysku Do przyczyn zaliczamy słabe mięśnie, osłabione więzadła.
Masaże strefy refleksyjnej kręgosłupa na odpowiedniej wysokości są wskazane.Stosując masaże osiąga się lepsze ukrwienie kręgosłupa. Mięśnie i więzadła wzmacniają się, a bóle znikają.
Bóle pleców Lepsze ukrwienie strefy refleksyjnej grzbietu uwalnia pacjenta od bólów.
KARK

Niezależnie od stref refleksyjnych kręgów szyjnych znana jest jeszcze jedna oddzielna strefa refleksyjna. Ta występuje na obu stopach w miejscu przyczepu dużego palucha.
Zakłócenia:Do przyczyn zaliczamy: złe obuwie (zbyt ostre zakończone z przodu), które powoduje ucisk na strefę refleksyjną karku, to jest na paluch. Jeżeli ten ucisk trwa dłuższy czas, to tworzy się modzel, który wciąż się powiększa. Modzel wielkości grochu nie jest rzadkością u kobiet. Z tego powodu zakłócone jest ukrwienie karku. Do tego dochodzi jeszcze przeciążenie karku. Te dwie przyczyny prowadzą w końcu do kurczy, sztywności i bólów karku.
Co to jest modzel? Jest to stwardnienie, zgrubienie naskórka, skóry, zazwyczaj powstałe wskutek ucisku mechanicznego.
SPLOT SŁONECZNY, CZYLI TRZEWNY
Obsługuje on żołądek i dwunastnicę. Ten splot nerwowy należy do układu nerwowego współczulnego (wegetatywnego). Jego strefa refleksyjna jest na prawej i lewej stopie oznaczona Nr20. Występuje ona w obszarze strefy żołądka.
Zakłócenia są następujące:
Dolegliwości na tle nerwowym żołądka. Bywa, że nawet zła wiadomość wywołuje dolegliwość żołądkową. Zła wiadomość oddziałuje na splot nerwowy słoneczny. Ten ostatni wyzwala kurcze żołądka i jelit. Biegunka na tle nerwowym w następstwie zdenerwowania. Omdlenie, bezsilność mogą powstać na skutek uderzenia w żołądek.




MAPA STÓP









STOPA - STRONA PODESZWOWA /PRAWA/

1. Głowa - mózg /str.L  2. Zatoki czołowe /str.L  3. Pień mózgu, móżdżek  4. Przysadka mózgowa  5. Nerw trójdzielny, skroń /str.L  6. Nos  7. Kark  8. Oko lewe  9. Ucho lewe  10. Ramię prawe  11. Umięśnienie trapezoidalne /str.L  12. Tarczyca  13. Gruczoły przytarczyczne  14. Płuca i oskrzela /str.L  15. Żołądek  16. Dwunastnica  17. Trzustka  18. Wątroba  19. Pęcherzyk żółciowy  20. Splot słoneczny  21. Nadnercze /str.P  22. Nerka /str.P  23. Przewód moczowy /str.P  24. Pęcherz moczowy  25. Jelito cienkie    26. Wyrostek robaczkowy  27. Ujście krętnico szyjne  28. Okrężnica wystepująca  29. Okrężnica poprzeczna  35. Kolano prawe  36. Gruczoły płciowe - moszna lub jajniki /str.P  38. Staw biodrowy /str.P  57. Układ nerwowy
 














STOPA - STRONA PODESZWOWA /LEWA/




1.Głowa - mózg /str.P  2. Zatoki czołowe /str.P  3. Pień mózgu, móżdżek  4. Przysadka mózgowa  5. Nerw trójdzielny, skroń /str.P  6. Nos  7. Kark  8. Oko prawe  9. Ucho prawe  10. Ramię lewe  11. Umięśnienie trapezoidalne /str.P  12. Tarczyca  13. Gruczoły przytarczyczne  14. Płuca i oskrzela /str.P  15. Żołądek  16. Dwunastnica  17. Trzustka  20. Splot słoneczny  21. Nadnercze /str.P  22. Nerka /str.P  23. Przewód moczowy /str.P  24. Pęcherz moczowy  25. Jelito cienkie  29. Okrężnica poprzeczna  30. Okrężnica występująca  31. Odbytnica  32. Odbyt  33. Serce  34. Śledziona  35. Kolano lewe  36. Gruczoły płciowe - moszna lub jajniki /str.P  38. Staw biodrowy /str.P  57. Układ nerwowy






STOPA - STRONA WEWNĘTRZNA


6. Nos  13. Gruczoły przytarczyczne  24. Pęcherz moczowy  38. Staw biodrowy  40. Węzły chłonne trzewne  49. Pachwina  50. Macica lub prostata  51. Penis, pochwa, cewka moczowa  52. Odbytnica, hemoroidy  53. Kręgi szyjne  54. Kręgi piersiowe  55. Kręgi lędźwiowe  56. Kość krzyżowa i ogonowa  59. Węzły chłonne pachwinowe
 
STOPA - STRONA ZEWNĘTRZNA


5. Skronie, nerw trójdzielny  10. Ramię  35. Kolano  36. Gruczoły płciowe - jajniki, jajowód, jądra  37. Podbrzusze (bóle menstruacyjne)  38. Staw biodrowy  39. Węzły chłonne w górnej części tułowia  42. Narząd równowagi  43. Piersi  44. Przepona  59. Węzły chłonne pachwinowe
 



STOPA - STRONA GRZBIETOWA
 


39Gruczoły limfatyczne górnej części  40. Gruczoły limfatyczne podbrzusza   41. Zbiornik limfy Przewód piersiowy limfatyczny  42. Narząd równowagi  43. Pierś  44. Przepona brzuszna  45. Migdałki  46. Żuchwa (Szczęka dolna)  47. Szczęka górna  48. Krtań i tchawica  59. Węzły chłonne pachwinowe.
Nie znalazłam odpowiedniego rysunku. Dlatego proszę z zamieszczonego rysunku pominąć strefę 59. Do tego rysunku należy dodać strefę 10 Ramię, 59 Staw łokciowy, 60 Przegub dłoni. Wymienione punkty należałoby umieścić bezpośrednio pod strefą 44 od lewej strony zdjęcia najpierw 10, pod nią 59 i 60. Nr 60 kończy się w połowie małego paluszka.
Avatar użytkownika
Iwonka
Moderator
Moderator
 
Posty: 1665
Dołączył(a): So cze 09, 2012 15:49

Postprzez » Śr kwi 02, 2014 07:58

 

Re: Refleksoterapia - ucisk, który leczy

Postprzez Daja » Pt kwi 11, 2014 19:01

Iwonka,na razie w ramach pomocy dobrosąsiedzkiej zamieszczam pierwsze mapy stóp:
PRAWA STOPA:
Obrazek
LEWA STOPA:
Obrazek
Codziennie dziękuję gwiazdom,że splotły nasze losy,Maju!
Avatar użytkownika
Daja
mistrzyni humoru
mistrzyni humoru
 
Posty: 136
Dołączył(a): N lis 17, 2013 13:41
Lokalizacja: Górny Śląsk

Postprzez » Pt kwi 11, 2014 19:01

 


Powrót do Medycyna niekonwencjonalna

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron