Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Leki i metody lecznicze.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Postprzez ibiza13 » Pt kwi 11, 2014 12:35

Wybór NPZL a ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Racjonalna decyzja w praktyce reumatologicznej.

WSTĘP.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są jedną z najpowszechniej stosowanych grup leków. Z uwagi na mechanizm działania znajdują zastosowanie w terapii szeregu schorzeń o podłożu zapalnym, zwłaszcza chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Niektóre preparaty z tej grupy są dostępne bez recepty (tzw. leki OTC), co ogranicza kontrolę nad bezpieczeństwem ich stosowania i może wpływać na ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych, ze strony przewodu pokarmowego oraz nerkowych. W okresie ostatnich kilkunastu lat szczególną uwagę zwrócono na ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych związanych ze stosowaniem NLPZ. Konsekwencją było wycofanie z rynku niektórych selektywnych inhibitorów COX-2.Wzrost ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych związany jest jednak ze stosowaniem wszystkich leków z grupy NLPZ. Wydaje się, że najmniej takich powikłań wiąże się z przyjmowaniem naproksenu. Wyniki jednego z opublikowanych w ostatnim czasie badań wskazują, że diklofenak (istotnie zwiększający ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych) oraz etorikoksyb są lekami szeroko stosowanymi i stanowią ok. 1/3 rynku sprzedaży NLPZ w 15 krajach objętych analizą (m.in. Australia, Wielka Brytania, Nowa Zelandia, Tajwan, Chiny, Singapur, niezależnie od przychodów tych państw) [1]. Dla porównania – udział innych NLPZ w rynku wynosił: naproksen – 9,4%, ibuprofen – 11%, meloksikam – 3,6%. Uwzględniając wskazania do stosowania NLPZ, obejmujące m.in. przewlekłe procesy zapalne układu kostno-stawowego, mające często charakter uogólnionego procesu zapalnego związanego z przedwczesnym i przyspieszonym rozwojem zmian miażdżycowych i powikłaniami ze strony układu sercowo-naczyniowego – ważne jest świadome, ograniczające ryzyko postępowanie przy wyborze omawianych leków.

Treść tutaj

źródło: eReumatologiaNews pismo portalu eReumatologia.pl
"Życie jest albo wielką przygodą, albo niczym." - Helen Keller
W pracy robię TO, a w domu TO

Obrazek
Avatar użytkownika
ibiza13
Administrator
Administrator
 
Posty: 2278
Dołączył(a): N lip 25, 2010 09:06
Lokalizacja: Słupsk/Szczecin

Postprzez » Pt kwi 11, 2014 12:35

 

Re: Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Postprzez ibiza13 » Wt mar 13, 2018 09:46

Opioidy kontra NLPZ w leczeniu bólu reumatycznego

Opioidy nie są wcale bardziej skuteczne niż leki nieopioidowe w leczeniu umiarkowanego do ciężkiego przewlekłego bólu pleców lub bólu stawu biodrowego lub kolanowego, wynika z ostatnich badań opublikowanych w JAMA.

Aktualne wytyczne zniechęcają do przepisywania opioidów z przypadku przewlekłego bólu z powodu dużej liczby zgonów związanych z opioidami. Metaanalizy wykazały, że istnieje niewielka krótkoterminowa korzyść dla opioidów w porównaniu z innymi lekami przeciwbólowymi w przewlekłym bólu pleców i bólu stawów. Istnieją jednak ograniczone dane z badań randomizowanych na temat długoterminowego działania tych leków w leczeniu przewlekłego bólu mięśniowo-szkieletowego w porównaniu z nieopioidami.
Spośród 240 pacjentów włączonych do badania Strategies for Prescribing Analgesics Comparative Effectiveness, 156 pacjentów (65%) miało przewlekły ból pleców, a 84 pacjentów (35%) ból stawów biodrowych lub kolanowych. Analiza obejmowała okres od czerwca 2013 r. do grudnia 2015 r., a skutki do grudnia 2016 r.
Wszyscy pacjenci otrzymywali leki w trzech krokach. W przypadku grupy opioidowej, etapem pierwszym była morfina o natychmiastowym uwalnianiu, hydrokodon / acetaminofen lub oksykodon o natychmiastowym uwalnianiu. Etap drugi był podtrzymywanym działaniem morfiny lub oksykodonu o przedłużonym działaniu, a etap trzeci obejmował przezskórny fentanyl.
W grupie nieopioidowej pierwszym etapem był acetaminofen lub niesteroidowy lek przeciwzapalny, w etapie drugim uwzględniono uzupełniające leki doustne (takie jak nortryptylina, amitryptylina lub gabapentyna) i miejscowe leki przeciwbólowe (takie jak kapsaicyna lub lidokaina), a leki z etapu trzeciego obejmowały pregabalinę. , duloksetyna i tramadol.
Pacjenci wracali do badania kontrolnego co miesiąc, aż do ustabilizowania schematu leczenia, a następnie co 1 - 3 miesięcy.
Grupy opioidów i nonopioidów nie różniły się istotnie w funkcji związanej z bólem w ciągu 12 miesięcy (ogólnie P = 0,58), jak oceniano za pomocą skali interferencji krótkiego bólu w 7-punktowej skali bólu (BPI). Średni wynik BPI wyniósł 3,4 (odchylenie standardowe [SD], 2,5) w grupie opioidów w porównaniu z 3,3 w grupie bez opioidów (SD, 2,6).
Nasilenie bólu, oceniane za pomocą 4-punktowej skali nasilenia BPI i było lepsze w grupie nieopioidowej (ogólnie P = 0,03). Po 12 miesiącach średnia wartość BPI wyniosła 4,0 w grupie opioidów (SD, 2,0) vs 3,5 w grupie bez opioidów (SD, 1,9). Wśród uczestników przyjmujących opioidy 69 pacjentów (59,0%) doświadczyło reakcji funkcjonalnej, zdefiniowanej jako 30% lub większa poprawa BPI. Wśród uczestników przyjmujących nieopioidy 71 pacjentów (60,7%) uzyskało poprawę odpowiedzi funkcjonalną ( P = 0,79).
W przypadku odpowiedzi na natężenie bólu (≥30% poprawy nasilenia BPI) 48 pacjentów (41,0%) uzyskało poprawę w grupie opioidów w porównaniu do 63 pacjentów (53,9%) w grupie nieopioidowej ( p = 0,05).
Różnice w zależności od miejsca bólu nie były znaczące w obu grupach leczenia.
Wśród pacjentów z przewlekłym bólem pleców lub bólem stawów i kości stawu biodrowego lub kolanowego, leczenie opioidami w porównaniu z lekami nieopioidowymi nie spowodowało znacząco lepszej funkcji związanej z bólem w ciągu 12 miesięcy.

Źródło: http://www.termedia.pl
"Życie jest albo wielką przygodą, albo niczym." - Helen Keller
W pracy robię TO, a w domu TO

Obrazek
Avatar użytkownika
ibiza13
Administrator
Administrator
 
Posty: 2278
Dołączył(a): N lip 25, 2010 09:06
Lokalizacja: Słupsk/Szczecin

Postprzez » Wt mar 13, 2018 09:46

 


Powrót do Leczenie Sclerodermii

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość