Przeszczep komórek macierzystych poprawia czas przeżycia w s

Leki i metody lecznicze.

Przeszczep komórek macierzystych poprawia czas przeżycia w s

Postprzez ibiza13 » Cz sty 11, 2018 12:25

Przeszczep komórek macierzystych poprawia czas przeżycia w sklerodermii

Przeszczep komórek macierzystych poprawia długoterminowe wyniki kliniczne, w tym całkowite przeżycie wśród pacjentów z twardziną układową, wynika z badań opublikowanych w New England Journal of Medicine.
Sklerodermia z zajęciem narządów wewnętrznych jest wyniszczającym zaburzeniem autoimmunologicznym o wysokiej śmiertelności. Poprzednie badania wykazywały korzyści wynikające z przeszczepu komórek macierzyńskich w porównaniu z leczeniem cyklofosfamidem. Pojawiły się jednak obawy dotyczące bezpieczeństwa pacjentów i trwałości reakcji.
Naukowcy badali dorosłych z ciężką postacią sklerodermii i losowo podzielili ich na dwie grupy - 36 pacjentów zostało przydzielonych do przeszczepu komórek macierzyńskich, który obejmował chemioterapię w dużych dawkach i napromienianie całego ciała, a 39 zostało przypisanych do grupy leczonej cyklofosfamidem. Punktem odniesienia był wynik porównujący pacjentów w oparciu o charakterystykę choroby po 54 miesiącach, w tym zgon, przeżycie bez żadnych zdarzeń oraz wskaźnik niepełnosprawności w zmodyfikowanej skali skóry Rodnana.
Wśród pacjentów, którzy otrzymali przeszczep, prawdopodobieństwo przeżycia bez zdarzeń po 54 miesiącach wyniosło 79%, w porównaniu z 50% z cyklofosfamidem ( P = 0,02). Po 72 miesiącach przeżycie bez zdarzeń wynosiło 74% przy transplantacji, w porównaniu z 47% z cyklofosfamidem. W tym samym okresie całkowite przeżycie wyniosło 86% w przypadku przeszczepu, w porównaniu z 51% w przypadku cyklofosfamidu.
Po 54 miesiącach 9% pacjentów po przeszczepach rozpoczęło leczenie przeciwreumatyczne modyfikujące przebieg choroby, w porównaniu z 44% pacjentów otrzymujących cyklofosfamid ( P = .001).
Wśród biorców przeszczepów śmiertelność związana z leczeniem wynosiła 3%, w porównaniu z 0% wśród osób otrzymujących cyklofosfamid.

Dlatego też naukowcy sugerują, żeby pacjenci ze sklerodermią byli kierowani przez lekarzy pierwszego kontaktu do konsultacji w ośrodkach przeszczepu komórek macierzystych, którzy ocenią potencjalne korzyści i ryzyko związane z leczeniem komórkami macierzystymi.W ciężkiej sklerodermii przeżycie i inne kliniczne korzyści przeszczepu są lepsze od konwencjonalnej opieki, a korzyści te wydają się być długotrwałe.

Źródło: www.tremedia.pl
"Życie jest albo wielką przygodą, albo niczym." - Helen Keller
W pracy robię TO, a w domu TO

Obrazek
Avatar użytkownika
ibiza13
Administrator
Administrator
 
Posty: 2154
Dołączył(a): N lip 25, 2010 09:06
Lokalizacja: Słupsk/Szczecin

Postprzez » Cz sty 11, 2018 12:25

 

Powrót do Leczenie Sclerodermii

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość