Utrata masy ciała

Tu znajdziesz informacje co może pomóc,a co zaszkodzić z pokarmów.

Utrata masy ciała

Postprzez Margaret74 » So cze 25, 2011 11:37

Utrata apetytu

Brak apetytu występuje w bardzo wielu przypadkach: od zwykłych przeziębień aż po poważne schorzenia takie jak choroba nowotworowa. Często jego przyczyną jest stres związany z samą chorobą oraz zastosowane leczenie. Jeżeli podczas choroby okres braku apetytu przedłuża się, może powodować spadek masy ciała i doprowadzać do osłabienia, a w skrajnych sytuacjach do wyniszczenia organizmu.

Trzeba sobie uświadomić, że bez właściwej diety proces zdrowienia może być opóźniony lub nawet niemożliwy. Dlatego należy zadbać, by chory uskarżający się na brak łaknienia zjadał posiłki jak najbardziej wartościowe.

Zaleca się jeść często, ale małe posiłki – nawet 6–7 razy dziennie. Dania powinny być urozmaicone, najlepiej kolorowe i atrakcyjnie podane. Potrawy muszą być przygotowane ze świeżych produktów. Aromatyczne zioła zwykle zaostrzają apetyt. Należy unikać potraw smażonych, bo szybko sycą i są ciężkostrawne. W zamian lepiej wybierać warzywa i białe mięso, gotowane na parze lub pieczone w folii. Dobrym dodatkiem skrobiowym są kasze zawierające dużo witamin z grupy B. Posiłki dobrze przyprawione i lekko kwaśne są bardziej apetyczne. Należy pamiętać, że przy braku apetytu każdy posiłek powinien dostarczyć jak najwięcej składników odżywczych w jak najmniejszej objętości. Można wzbogacać dania, dodając do nich oliwę z oliwek, masło lub śmietanę, a do kawy czy herbaty – pełnotłuste mleko lub słodką śmietankę. Należy ograniczyć słodycze – są mało wartościowe i szybko sycą. Nie jest wskazane przyjmowanie dużej ilości płynów tuż przed posiłkiem, aby nie wypełniać żołądka. Średnio powinno się wypijać dziennie 1,5–2 litry płynów, w małych porcjach, po posiłkach lub między nimi, najlepiej wodę niegazowaną, ziołowe lub owocowe herbatki, soki warzywno-owocowe.

Nie bez znaczenia jest również otoczenie i towarzystwo do posiłku. Nie należy się spieszyć i denerwować, zmuszać chorego do jedzenia, ani rozpraszać innymi czynnościami. Pomieszczenie, w którym się je, powinno być dobrze wywietrzone, bo u niektórych osób nadmiar kuchennych zapachów wywołuje dodatkową niechęć do jedzenia. O ile to możliwe, wskazany jest umiarkowany wysiłek fizyczny, np. spacer na świeżym powietrzu, który zaostrza apetyt. Jeżeli pomimo wysiłków u chorego dochodzi do dalszego spadku masy ciała, należy normalną dietę uzupełniać gotowymi preparatami odżywczymi Nutridrink. Preparaty te w małej objętości zawierają dużo energii, białka i wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Zaleca się je popijać między posiłkami lub stosować jako dodatek do innych potraw zwiększający ich kaloryczność.

Utrata wagi

Utrata wagi w chorobie zwykle nie jest korzystna dla zdrowia pacjenta. Jeżeli jest niezamierzona i z czasem pogłębia się (chory waży coraz mniej) nieuchronnie prowadzi do niedożywienia, a nawet wyniszczenia pacjenta. Przyczyny chudnięcia są wielokierunkowe. Z jednej strony pacjent je niewystarczająco, bo nie ma apetytu lub unika jedzenia, bo sprawia mu ból. Z drugiej zaś strony często choroba zwiększa zapotrzebowanie na energię i białko. Tak się dzieje, gdy chory ma gorączkę, jest po operacji, ma rany, ale także, gdy jego sprawność ruchowa jest ograniczona i wykonanie codziennych czynności wymaga większego wysiłku. Do utraty wagi przyczyniają się także straty składników odżywczych, np. jeśli chory ma biegunkę albo wymiotuje.

Czasami nie trzeba ważyć pacjenta, żeby zauważyć, że schudł. Wystarczy przyjrzeć się czy jego ubranie nie są luźniejsze, pierścionek czy obrączka nie spada z palca.

Utraty wagi nie wolno lekceważyć. Należy jak najszybciej wprowadzić żywienie, które pokryje potrzeby żywieniowe pacjenta, zahamuje proces chudnięcia i poprawi jego stan odżywienia.

W zależności od przyczyn utraty wagi (niedostatecznie żywienia czy zwiększone zapotrzebowanie i /lub straty składników) indywidualnie ustala się zapotrzebowanie pacjenta na energię i białko. Najlepiej dzienną porcję pożywienia podawać w formie co najmniej 5 posiłków, w niewielkich ilościach, o stałych porach. Posiłki powinny być lekkostrawne, odżywcze, bogatobiałkowe, powinny dostarczać niezbędnych witamin i minerałów. W diecie nie może zabraknąć produktów zbożowych, nabiału, mięsa, ryb, warzyw i owoców. Najbardziej wskazane są potrawy gotowane na parze lub pieczone w folii. Potrawy kolorowe, apetycznie podane, w miłym towarzystwie dodatkowo zachęcają do jedzenia. Nie zaleca się potraw smażonych, tłustych, z dodatkiem zawiesistych sosów, gdyż są ciężkostrawne i długo zalegają w żołądku. Chory musi także wystarczająco pić. Jest to szczególnie ważne przy gorączce, a także przy występowaniu biegunki i / lub wymiotów.

Jeżeli pomimo wysiłków chory traci na wadze lub nie odzyskuje utraconych kilogramów warto rozważyć uzupełnienie diety gotowymi preparatami odżywczymi typu Nutridrink. Preparaty te w małej objętości zawierają dużo energii i białka, oraz komplet witamin i minerałów. Zaleca się je popijać powoli (1 opakowanie przez minimum 30 min) małymi łykami, pomiędzy posiłkami lub po posiłku. Można je także stosować jako dodatek do innych potraw i w ten sposób zwiększać ich kaloryczność i wartość odżywczą.

Co zrobić, żeby przytyć?

Dieta osoby, która chce przytyć powinna być bogatoenergetyczna i bogatobiałkowa, ale jednocześnie lekkostrawna. Zapotrzebowanie kaloryczne dorosłej osoby o średniej wadze, umiarkowanie aktywnej fizycznie to 2500 kcal (kobiety) - 3000 kcal (mężczyźni).
Ogólne wskazówki, którymi należy się kierować, żeby przytyć:

Dieta powinna dostarczać ok. 40 kcal/ kg masy ciała, czyli 50 kg osoba powinna zjadać co najmniej 2000 kcal.
Należy jeść jak najwięcej białka pełnowartościowego np. chude mięsa i wędliny, jaja, jogurty, twarogi, ryby.
Zdrowe są ryby morskie: dostarczają białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Zdrowe i jednocześnie kaloryczne są: banany, winogrona, awokado, owoce suszone oraz orzechy.
Do przyrządzania potraw stosować oleje roślinne lub masło. Tłuszcze zaleca się dodawać na surowo do gotowanych potraw.
Zalecane jest gotowanie (w wodzie lub na parze) oraz pieczenie w folii.
Posiłki powinny być świeżo przygotowane i apetycznie podane.
Posiłki trzeba dzielić na 4 - 5 porcji i starać się je jeść o tych samych porach, w spokoju. Ostatni posiłek na 2 godziny przed snem.
Wskazana jest umiarkowana aktywność fizyczna, regularne ćwiczenia pobudzają apetyt.
Wskazany jest odpoczynek, zwłaszcza po posiłkach: jeśli to możliwe - poobiednia drzemka lub sjesta.
Nie zalecane są pokarmy i potrawy wędzone, smażone, pieczone z dużą ilością tłuszczu, długo zalegające w żołądku, wzdymające, ostro przyprawione.


Nie należy:

-pić napojów gazowanych - szybko sycą ale nie są odżywcze, lepiej pić niegazowaną wodę mineralną lub soki,
-jeść słodyczy - są kaloryczne ale szybko hamują apetyt,
-palić papierosów - palenie hamuje apetyt, a organizm zużywa mnóstwo energii na metabolizowanie trucizn.


Jeżeli pomimo stosowania diety bogatoenergetycznej i bogatobiałkowej nie udaje się przytyć - można zapytać lekarza, pielęgniarkę lub farmaceutę o gotowe preparaty odżywcze w płynie.

http://www.niedajsiezjescchorobie.org
Avatar użytkownika
Margaret74
 

Postprzez » So cze 25, 2011 11:37

 

Powrót do Dietetyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości