Kiedy sterydy stają się koniecznością

Tu znajdziesz informacje co może pomóc,a co zaszkodzić z pokarmów.

Kiedy sterydy stają się koniecznością

Postprzez Margaret74 » Pn lis 09, 2009 09:14

Pierwszą i podstawową zasadą staje się utrzymanie należnej masy ciała. Fakt wzmożonego apetytu, nie upoważnia nas do zaprzestania kontroli swojej wagi.
Bardzo istotne staje się wtedy prowadzenie dzienniczka żywieniowego oraz codzienny pomiar wagi.
Waga na pewno nieznaczne wzrośnie, ze względu na zatrzymanie sodu oraz wody w organizmie, ( jednak nie powinno to być więcej niż 2-3 kg).

Dieta:
--Należy spożywać 5-6 posiłków dziennie,

--wykluczenie z diety alkoholu,

--znaczne ograniczenie ostrych przypraw – pieprz, ostra papryka, sól, ocet....
i zastąpienie ich ziołami ułatwiającymi trawienie – bazylia, tymianek, majeranek, mięta...

--ograniczenie cukrów prostych – słodycze, napoje słodzone, owoce w dużych ilościach na rzeczy warzyw i wody mineralnej,

---ograniczenie tłuszczu – starać się zastąpić smażenie gotowaniem bądź grillowaniem, zamiast masła stosować margarynę, sery żółte zastąpić chudymi twarogami, odstawić majonez włączyć do diety jogurty naturalne,

--dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość białka spożywając – kurczaki, indyki, wołowinę, chudy twaróg, mleko, kefiry, maślankę, nasiona roślin strączkowych ( o ile nie występują przeciwwskazania ze strony układu pokarmowego)

--istotne jest dostarczenie odpowiedniej ilości potasu z pożywieniem, ze względu na możliwość wystąpienia zaburzeń elektrolitowych, najbardziej wskazane są – owoce, głównie morele, banany i pomarańcze oraz warzywa, głównie ziemniaki i pomidory.

--uzupełnienie niedoborów magnezu które mogą się pojawiać – warzywa, orzechy, grube kasze, gorzka czekolada,

--podtrzymywanie stałego poziomu wapnia w surowicy krwi – mleko, przetwory mleczne, (największym źródłem wapnia jest żółty ser, ale nie zaleca się go ze względu na wysoką zawartość sodu !!! ), ryby (ale nie solone), nasiona roślin strączkowych, owoce, orzechy,

--codzienne uzupełnianie witaminy D3 400-800 jednostek. UWAGA – w sarkoidozie przeciwwskazane jest podawanie vit.D3

--należy ograniczyć do minimum podaż sodu
Avatar użytkownika
Margaret74
 

Postprzez » Pn lis 09, 2009 09:14

 

Re: KIEDY STERYDY STAJA SIE KONIECZNOŚCIA

Postprzez Margaret74 » Cz lip 08, 2010 08:37

Przewlekła terapia sterydami nie musi stać się koszmarem.

Zastosowanie terapii sterydowej staje się często jedyną szansą na dalsze życie lub powrót do zdrowia. Jest ona stosowana w chorobach takich jak:
.zwłóknienie śródmiąższowe płuc
.alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych
.sarkoidoza
.astma oskrzelowa
.przewlekłe zapalenie oskrzeli
.wysięk opłucnowy
.przerzuty raka płuc do mózgu
.zapalenie naczyń
.kolagenozy
.i inne

Schorzenia te leczone są dwoma grupami leków sterydowych. Do pierwszej należy prednison (encorton), który silnie zatrzymuje sód i wodę w organizmie, oraz methylopredison (metypred), który w większym stopniu niż prednison powoduje osłabienie mięśniowe oraz zanik mięśni.
Skutki uboczne powodują leki przyjmowane w dawce powyżej 30 mg. na dobę.

Do głównych objawów jakie możemy zaobserwować należą:

a)otyłość – głównie twarzy i tułowia, ręce i nogi pozostają szczupłe,
b)twarz księżycowata,
c)rozstępy skórne,
d)obrzęki podudzi,
e)wybroczyny skórne,
f)obrzęk,

Zmiany w wyglądzie nie są jedynymi powikłaniami podczas leczenia, o wiele poważniejsze staja się choroby na które są wywoływane przez sterydy, mowa tu o:

a)nadciśnienie tętnicze,
b)osteoporoza – złamanie kompresyjne kręgosłupa,
c)cukrzyca,
d)choroba wrzodowa żołądka – krwawienia z przewodu pokarmowego,
e)zakrzepowe zapalenie żył,
f)zaćma,
g)jaskra,

Wiele z tych powikłań uda się nam uniknąć, jeśli tylko zmienimy swoje nawyki żywieniowe oraz właściwie nastawimy się do choroby i leków jakie jesteśmy zmuszeni brać.

Pierwszą i podstawową zasadą staje się utrzymanie należnej masy ciała. Fakt wzmożonego apetytu, nie upoważnia nas do zaprzestania kontroli swojej wagi. Bardzo istotne staje się wtedy prowadzenie dzienniczka żywieniowego oraz codzienny pomiar wagi.
Waga na pewno nieznaczne wzrośnie, ze względu na zatrzymanie sodu orz wody w organiźmie, ( jednak nie powinno to być więcej niż 2-3 kg).

Dieta:
.Należy spożywać 5-6 posiłków dziennie,
.wykluczenie z diety alkoholu,
.znaczne ograniczenie ostrych przypraw – pieprz, ostra papryka, sól, ocet....
i zastąpienie ich ziołami ułatwiającymi trawienie – bazylia, tymianek, majeranek, mitęta...
.ograniczenie cukrów prostych – słodycze, napoje słodzone, owoce w dużych ilosciach na rzeczy warzyw i wody mineralnej,
.ograniczenie tłuszczu – starać się zastąpić smażenie gotowaniem bądź grilowaniem, zamiast masła stosować margarynę, sery żółte zastąpić chudymi twarogami, odstawić majonez włączyć do diety jogurty naturalne,
.dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość białka spożywając – kurczaki, indyki, wołowinę, chudy twaróg, mleko, kefiry, maślankę, nasiona roślin strączkowych ( o ile nie występują przeciwwskazania ze strony układu pokarmowego)
.istotne jest dostarczenie odpowiedniej ilości potasu z pożywieniem, ze względu na możliwość wystąpienia zaburzeń elektrolitowych, najbardziej wskazane są – owoce, głównie morele, banany i pomarańcze oraz warzywa, głównie ziemniaki i pomidory.
.uzupełnienie niedoborów magnezu które mogą się pojawiać – warzywa, orzechy, grube kasze, gorzka czekolada,
.podtrzymywanie stałego poziomu wapnia w surowicy krwi – mleko, przetwory mleczne, (największym źródłem wapnia jest żółty ser, ale nie zaleca się go ze względu na wysoką zawartość sodu !!! ), ryby (ale nie solone), nasiona roślin strączkowych, owoce, orzechy,
.codzienne uzupełnianie witaminy D3 400-800 jednostek. UWAGA – w sarkoidozie przeciwwskazane jest podawanie vit.D3
.należy ograniczyć do minimum podaż sodu.
http://www.dietetyka.fora.pl/diety-stos ... m,137.html
tak więc zastosowanie praktyczne maja tu diety niskosodowe,stosowane w przypadku chorób układu krążenia.
Avatar użytkownika
Margaret74
 

Re: KIEDY STERYDY STAJA SIE KONIECZNOŚCIA

Postprzez ibiza13 » Cz lip 29, 2010 13:43

Wprowadzenie do leczenia hormonów kory nadnerczy, a zwłaszcza glikokortykosteroidów było prawdziwym przełomem w medycynie. Dzięki nim stało się możliwe leczenie niewydolności kory nadnerczy oraz wielu innych schorzeń. Syntetyczne analogi glikokortykosteroidów (kortyzon, hydrokoryzon, prednizon, prednizolon i in.) stosowane są w leczeniu wielu chorób o podłożu alergicznym, w chorobach autoimmunologicznych oraz w ciężkich postaciach nieswoistych zapaleń jelit. Poza ty są one lekiem stosowanym pomocniczo w farmakoterapii chorób hematologicznych oraz chorobach nowotworowych.

Ze względu na tak szeroki zakres wskazań, często przewlekłej terapii, konieczna jest gruntowna wiedza na temat niepożądanych działań tych leków, prowadzących w wielu przypadkach d ciężkich następstw klinicznych.

Jest to szczególna grupa leków, oddziałującą bardzo silnie na wiele aspektów metabolizmu człowieka, m.in. bardzo istotny wpływ tych leków na gospodarkę wodno-elektrolitową.
Wykazano, że glikokortykosteroidy hamują wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego oraz zwiększają wydalanie tego pierwiastka oraz potasu przez nerki, zmniejszając w zamian wydalanie sodu. W efekcie przewlekła sterydoterapia prowadzi do niedoboru wapnia (w tym także w tkance kostnej) i rozwoju osteoporozy oraz do hipokalemii (niedobór potasu) i zatrzymania wody w organizmie, co manifestuje się wystąpieniem obrzęków. Do rozwoju osteoporozy przyczynia się w istotnym stopniu również niedobór witaminy D, odpowiedzialnej za gospodarkę wapniowo-fosforanową. Spowodowany jest on przyspieszeniem metabolizmu tej witaminy w wątrobie w wyniku indukcji przez glikokortykosteroidy enzymów cytochromu P-450.

Glikokortykosteroidy wpływają także na procesy metaboliczne w zakresie przemiany białkowej i tłuszczowej. Wykazano, że mają one wyraźne działanie kataboliczne i antymetaboliczne. Powodują rozpad i hamują syntezę białek, co prowadzi w konsekwencji do zaników i osłabienia mięśni kończyn i obręczy barkowej, rozwoju rozstępów skórnych oraz wybroczyn spowodowanych nadmierną kruchością drobnych naczyń krwionośnych (osłabienie tkanki łącznej).

W przypadku metabolizmu tłuszczów, działanie glikokortykosteroidów jest odwrotne - zwiększają lipogenezę, prowadząc do rozwoju tkanki tłuszczowej. Leki te u niektórych chorych powodują jednocześnie patologiczne zwiększenia łaknienia. Dochodzi do gromadzenia tkanki tłuszczowej głównie na karku, twarzy oraz tułowiu.

Glikokortykosteroidy wywierają także znaczny wpływ na gospodarkę węglowodanową. Leki z tej grupy pobudzają syntezę glukozy z kwasu pirogronowego i CO2 oraz nasilają glukoneogenezę, w przebiegu której z aminokwasów glukogennych powstaje glukoza. Ponieważ w tkankach dochodzi jednocześnie do zmniejszonego zużycia glukozy, wzrasta jej stężenie we krwi. Zaburzenia te prowadzą do rozwoju cukrzycy steroidowej. (UWAGA NA SŁODYCZE I SŁODZONE NAPOJE I SOKI !!!) Z kolei w wątrobie obserwuje się nasilenie syntezy glikogenu z glukozy i jego odkładanie się w tym narządzie.

U wielu chorych wskazana jest suplementacja wapniem i potasem oraz stosowanie diety cukrzycowej.

Żródło: Jarosz M. , Dzieniszewski J., 2007, Uważaj , co jesz, gdy zażywasz leki. Interakcje między żywnością, suplementami diety a lekami., PWZL Warszawa
"Życie jest albo wielką przygodą, albo niczym." - Helen Keller
W pracy robię TO, a w domu TO

Obrazek
Avatar użytkownika
ibiza13
Administrator
Administrator
 
Posty: 2278
Dołączył(a): N lip 25, 2010 09:06
Lokalizacja: Słupsk/Szczecin

Postprzez » Cz lip 29, 2010 13:43

 


Powrót do Dietetyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość