Nienasycone kwasy tłuszczowe

Tu znajdziesz informacje co może pomóc,a co zaszkodzić z pokarmów.

Nienasycone kwasy tłuszczowe

Postprzez Margaret74 » Cz lip 08, 2010 09:03

Nienasycone Kwasy Tłuszczowe Dzielimy na:

-Wielonienasycone Kwasy Tłuszczowe(WNKT)
-Jednonienasycone Kwasy Tłuszczowe(JNKT)

Kwasy tłuszczowe wielonienasycone(WNKT)
Zaliczamy do nich Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe(NNKT) potrzebne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, podnoszą w organizmie poziom "dobrego" cholesterolu-HDL, co skutkuje obniżeniem "złego" cholesterolu- LDL.
NNKT dzielimy na dwie rodziny: omega-3 i omega-6

NAJLEPSZE ŹRÓDŁA WIELONIENASYCONYCH KWASÓW TŁUSZCZOWYCH
WKT w g/100g produktu


Olej słonecznikowy 65
Olej sojowy 62
Orzechy włoskie 41
Olej rzepakowy31
Pestki słonecznika 29
Mak 25
Pestki dyni, sezam 21
Orzechy arachidowe 15
Migdały 11
Oliwa z oliwek 11

Omega-3 ich rola i źródła:

Głównym źródłem są ryby-spożywane minimum 2 x w tygodniu odgrywają ważną rolę w profilaktyce i leczeniu chorób układu krążenia:

-obniżają LDL cholesterolu oraz trójglicerydy w surowicy krwi, (ich nadmiar związany jest z rozwojem miażdżycy)
-nieznacznie obniżają ciśnienie tętnicze
-zapobiegają one arytmii, czyli nieregularnemu biciu serca
-zmniejszają agregację płytek krwi (zmniejszając ryzyko powstania zakrzepów i tworzenia się blaszek miażdżycowych)
-regulują przebieg procesów zapalnych w ścianach naczyń krwionośnych

Spożywanie omega-3 zmniejsza ryzyko zgonu po przebytym zawale mięśnia sercowego i nagłej śmierci w wyniku zatrzymania krążenia oraz obniża liczbę zgonów z powodu chorób układu krążenia o około 30%.

Wywierają również wpływ na odpowiedz immunologiczną, hamują autoagresje organizmu,

zalecane dla kobiet w ciąży- korzystnie wpływają na rozwój płodu,

inne żródła omega -3 to:
zielone warzywa liściaste
oleje roślinne (z siemienia lnianego, rzepaku, soi) spożywane na zimno.

Zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 w gramach na 100g produktu

Łosoś atlantycki, hodowlany, smażony, wędzony 1.8
Sardynki w sosie pomidorowym, całe, po odsączeniu 1.4
Śledź atlantycki, marynowany 1.2
Makrela atlantycka, smażona, wędzona 1.0
Miecznik (ryba miecz) smażony, wędzony 0.7
Płastuga (flądra i sola), smażona, wędzona 0.4
Halibut smażony, wędzony 0.4
Ostrygi, niehodowlane, gotowane, suszone 0.5
Krewetki parowane, mieszane gatunki 0.3

Źródło: USDA Nutrient Database for Standard Reference
Avatar użytkownika
Margaret74
 

Postprzez » Cz lip 08, 2010 09:03

 

Dieta wzbogacona w średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe-Omega3

Postprzez Iwona » Cz lip 08, 2010 14:34

O tłuszczach

Tłuszcze pokarmowe to jest złożona niejednorodna grupa tłuszczów, z których organizm człowieka wykorzystuje trójglicerydy, kwasy tłuszczowe, fosfolipidy i cholesterol.
Różne oleje i tłuszcze w języku fachowym zwane lipidami stanowią codzienne źródło energii. Rozróżniamy tłuszcze widoczne gołym okiem np. tłuste mięso, szynka boczek, masło, oleje oraz tłuszcze ukryte, które dodają smaku wielu produktom, chociaż posiadają dwa razy więcej kalorii niż taka sama ilość białka czy węglowodanów. do tłuszczów zaliczamy również tłuszcze ryb morski, który jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega 3. Tłuszcze występują w organizmach zwierzęcych oraz niektórych roślinach. W organizmach zwierzęcych stanowią one materiał zapasowy, z którego czerpana jest energia, jak również materiał amortyzujący wstrząsy narządów wewnętrznych podczas gwałtownych zmian położenia ciała.Tłuszcze roślinne znajdują się w owocach i nasionach takich roślin, jak oliwka, rzepak, słonecznik, len, bawełna, soja. Człowiek spożywa tłuszcze pod różną postacią. Najczęściej jest to masło, smalec czy też jako oleje roślinne. Gdy w skład tłuszczów wchodzą kwasy nasycone, wówczas tłuszcze występują w stanie stałym. Gdy w tłuszczach przeważają kwasy nienasycone, wówczas występują one w stanie ciekłym, w postaci oleju (np. olej rzepakowy, lniany, słonecznikowy, sojowy, itp.).Tłuszcze, które spożywamy w różnej postaci są mieszaniną różnych tłuszczów w których proste łańcuchy zawierają do osiemnastu atomów węgla.


Kwasy tłuszczowe są niezbędnym do życia źródłem energii i budulcem z wszystkich komórek ciała człowieka, zbudowane są z łańcucha węglowodorowego zakończonego grupą karboksylową. Stanowią ważnym elementem energetycznym i budulcowym dla komórek. Wchodzą w skład zarówno fosfolipidów jak i glikolipidów. Bez tłuszczy człowiek nie mógłby funkcjonować ponieważ są one elementem budulcowym błon komórkowych. Uczestniczą w biosyntezie substancji o działaniu hormonów tkankowych (prostaglandyny, tromboksany). Kwasy tłuszczowe różnią się między sobą porządkiem cząsteczek wodoru i węgla oraz liczbą cząsteczek węgla. Kwasy tłuszczowe zawierają od 4 do 24 atomów węgla w łańcuchu i od 0 do 6 podwójnych wiązań, które określają ich stopień nasycenia.
biosynteza kwasów tłuszczowych zachodzi w cytozolu komórek tłuszczowych i wątrobowych. W okresie dojrzewania ma miejsce również w komórkach mózgowych, a w okresie laktacji w komórkach gruczołów mlecznych. Proces ten regulują liczne enzymy, z których najważniejsza jest karboksylaza acetyloenzymu A i syntetaza kwasów tłuszczowych.


Podział kwasów tłuszczowych obejmuje 3 kategorie:

* Nasycone kwasy tłuszczowe nie posiadają wiązań podwójnych pomiędzy atomami węgla, wszystkie wiązania w łańcuchu węglowym są wysycone wodorem.

* Jednonienasycone kasy tłuszczowe posiadają jedno wiązanie podwójne pomiędzy atomami węgla.

* Wielonienasycone kwasy tłuszczowe posiadają co najmniej dwa wiązania podwójne pomiędzy atomami węgla.

W przypadku wszystkich kwasów tłuszczowych obowiązuje zasada, że: im dłuższy jest łańcuch węglowy i im mniej jest podwójnych wiązań tym konsystencja tłuszczu jest bardziej stała.

Im dłuższy jest łańcuch węglowy i im mniej podwójnych wiązań, tym konsystencja tłuszczu jest bardziej stała. Wiązania podwójne są mniej trwałe - w tym miejscu kwasy tłuszczowe łatwo wchodzą w reakcje i tworzą nowe połączenia. Opisując kwasy tłuszczowe podajemy zawsze liczbę atomów węgla, które wchodzą w jego skład oraz liczbę podwójnych wiązań (n). Miejsce w którym znajduje się pierwsze podwójne wiązanie nazywane jest pozycją omega.

Punktem orientacyjnym, który określa, gdzie znajduje się pierwsze podwójne wiązanie w łańcuchu węglowym jest ostatni węgiel w łańcuchu węglowym nazwany węglem omega i od tego węgla omega liczymy w którym miejscu znajduje się pierwsze podwójne wiązanie, jeśli lokalizacja pierwszego podwójnego wiązania jest przy węglu trzecim jest to kwas omega 3, jeśli przy węglu szóstym licząc od węgla omega, wówczas jest to kwas tłuszczowy omega 6.

* Omega 3 - pierwsze podwójne wiązanie występuje przy trzecim atomie węgla (n-3)

* Omega 6- pierwsze podwójne wiązanie występuje przy szóstym atomie węgla (n-6)

Ilość tych wiązań podwójnych może być różna. Ważna jest lokalizacja pierwszego podwójnego wiązania licząc od węgla omega.

Kwasy tłuszczowe nasycone nie posiadają w ogóle wiązań podwójnych tam wszystkie wiązania są wysycone wodorem i te które mają znaczenie dla żywienia człowieka to:

* kwas detanowy ma 10 atomów węgla to jest kwas średniołańcuchowy
* laurynowy12 atomów węgla
* mirystynowy 14 atomów węgla
* palmitynoy 16 atomów węgla występuje w licznych produktach
* stearynowy18 atomów węgla


1. Kwas mirystynowy, palmitynowy, kwas laurynowy zwiększają stężenie cholesterolu LDL, ktory jest ważnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi miażdżycy.
2. Kwas Dekanowy należy do kwasów tłuszczowych średniołańcuchowych - nie podnosi stężenia cholesterolu LDL, jest metabolizowany podobnie jak węglowodany.
3. Kwas stearynowy nie podnosi stężenia LDL - ulega konwersji w kwas oleinowy;

omega-3Z doświadczeń klinetów

Syn mojej siostry cierpi na ADHD. Żaden z lekarzy nie powiedział jej, że dieta może mieć duży wpływ na zachowanie jej dziecka. Z chwilą, gdy do zalecanego przez lekarza postępowania, dołączyła zestaw suplementów diety polecony podczas konsultacji specjalistycznych, wyeliminowała z diety cukier i mąkę pszenną (mleka nigdy nie lubił), zauważyła znaczną poprawę w zachowaniu Bartka. Siostra bardzo chwali sobie m.in. Nopalin – który jest źródłem witamin, składników mineralnych, preparat zawiera 17 aminokwasów, w tym 8 to aminokwasy niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Ponieważ aminokwasy egzogenne nie są wytwarzane przez organizm, powinny zostać dostarczone wraz z dietą. Po konsultacjach zaczęła również podawać synowi Omega 3 i Triple Potency Lecithin po 1 kapsułce dziennie oraz Vital B, zgodny z grupą krwi dziecka.

Wiadomo, że kwasy tłuszczowe omega 3 są istotnym elementem dobrze zbilansowanej i zróżnicowanej diety. Niestety nie wszyscy o tym wiedzą.

Wśród Klubowiczów CaliVita® jest wiele osób, które starają się szerzyć wiedzę o zdrowym żywieniu i suplementacji. Warto o tym mówić coraz więcej, gdyż za kilka, kilkanaście lat na skutek złych nawyków żywieniowych i zanieczyszczenia środowiska zdziesiątkują nas choroby cywilizacyjne. Jakie suplementy wybrać? Warto rozważyć przyjmowanie preparatów wielowitaminowych i minerałów w postaci chelatów oraz wzbogacić dietę niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi (NNKT) z rodziny omega-3. Kwasy tłuszczowe omega-3 nie są wytwarzane przez organizm, dlatego też powinny być pozyskiwane ze źródeł zewnętrznych.

Co to są NNKT i gdzie się znajdują?

Kwasy tłuszczowe omega-3 w dużych ilościach znajdują się m.in. w rybach, owocach morza, migdałach, orzechach. Jeśli jednak chcemy wiedzieć jakie dokładnie ilości kwasów tłuszczowych omega-3 dostarczamy organizmowi, możemy sięgnąć po wysokiej jakości produkt CaliVita ®. Omega 3 to kapsułki zawierające kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, standaryzowane na zawartość kwasów tłuszczowych: DHA (kwas dokozaheksaenowy, 12%) i EPA (eikozapentaenowy EPA, 18%).

Korzystne właściwości kwasów tłuszczowych omega-3 to m.in. pozytywny wpływ na układ krążenia: wspomaganie prawidłowej pracy serca, działanie antyarytmiczne, obniżanie ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto hamują agregację płytek i zmniejszają lepkość krwi.

Kwasy tłuszczowe omega-3 z uwagi na właściwości przeciwzapalne, mogą również łagodzić objawy reumatoidalnego zapalenia stawów. Świadczą o tym moje osobiste doświadczenia, od wielu lat zmagałam się z bólem wypukłości w okolicy nadgarstka. Po włączeniu kwasów tłuszczowych omega-3 do codziennej diety dolegliwość ustąpiła.

Kwasy te wspomagają również prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz poprawiają koncentrację. W licznych badaniach naukowych wykazano, że poziom tych kwasów jest mniejszy u osób z objawami ADHD. Maja one również pozytywny wpływ na zdrowy wygląd skóry. Smarowanie miejsc objętych drobnymi zmianami, olejem wyciśniętym z kapsułki przynosi wspaniałe efekty, przekonałam się o tym na „własnej skórze”.

Korzyści ze stosowania nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 są wielokierunkowe, warto o tym pamiętać, włączając je do codziennej diety.

Pozdrawiam serdecznie, Maria Brzdękiewicz - Specjalista ds. psychologii żywienia

Dieta wzbogacona w średnio-łańcuchowe kwasy tłuszczowe jest stosowana w twardzinie układowej.
Obrazek
Avatar użytkownika
Iwona
Moderator
Moderator
 
Posty: 3343
Dołączył(a): Śr lis 04, 2009 17:51
Lokalizacja: Białystok

Re: Nienasycone kwasy tłuszczowe

Postprzez Margaret74 » Cz sty 20, 2011 16:53

znalazłam coś ciekawego-Ibizo może w wolnej chwili rzucisz na to fachowym okiem? mnie się pomarańczowe światełko zapaliło tylko przy końcu tekstu :wink:

Kilka słów wstępu. NNKT omega 3, 6, 9 i kilka innych o mniejszym znaczeniu są czasem nazywanę dodatkową witaminą, witaminą F. Organizm nie potrafi ich sam syntetyzować, jesteśmy więc niejako zmuszeni do dostarczania ich z pożywieniem. W przypadku omega 6 nie stanowi to wielkiego problemu, jemy go wręcz za dużo. Gorzej jest właśnie z omega 3.

Na początek - chwila refleksji. W Japonii na około 120 milionów mieszkańców żyje już w tej chwili niemal 40 000 ludzi którzy przekroczyli 100 lat, co daje niemal 1 stulatka na 1000 mieszkańców. W Polsce 100latek przypada na 25 000 mieszkańców. W Japonni w czasach wielkiego kryzysu ci ludzie, którzy obecnie ukończyli 100 i więcej lat, jedli głównie surowe ryby i inne pokarmy, bardzo bogate w kwasy omega 3.

Prawidłowy stosunek kwasów omega 3 do omega 6 powinien być zbliżony do 1:1, nie większy niż 1:4. Obecnie w aptece sprzedawane są specjalne suplementy z tymi właśnie kwasami. Jakkolwiek odrobinę one pomagają, to jednak żadna magiczna tabletka nie zastąpi zdrowego stylu życia. Może spróbuję to udowodnić na przykładzie analizy 1 dniowego jadłospisu:

- 2 łyżki oleju słonecznikowego, np tego który wsiąknął w czasie smażenia - 35 000 mg omega 6
- chleb posmarowany margaryną - 6000 omega 6, 100 omega 3
- na obiad piersi z kurczaka, nawet nie smażone na oleju - 2000 omega 6, 200 omega 3
- Na mieście hamburger, 3000 omega 6, 100 omega 3
- na kolację kanapki z szynką, 5000 omega 6, 300 omega 3 (nie licząc margaryny)

No dobra, podliczmy tą dietę - 40 000 mg omega 6, 1000 omega 3. Aby zrównoważyć taką ilość, trzeba by połknąć dziennie niemal 80 kapsułek które kupujemy w aptece.

Zanim napiszę jak temu przeciwdziałać, może na początek parę objawów zaburzenia równowagi. Omega 3 wchodzą w skład każdej niemal komórki w naszym organizmie, więc w zasadzie ich niedobór może wywołać niemal każdy objaw. Jeśli ich brakuje, organizm wykorzystuje omega 6, co właśnie jest przyczyną wszystkich kłopotów.

Niedobory i zaburzoną równowagę ma KAŻDY kto odżywia się mniej - więcej tradycyjnie. Poniższa lista to po prostu objawy skrajnego niedoboru, spowodowanego niewłaściwym trybem życia.

- przede wszystkim problemy z samopoczuciem, depresje, nerwice
- o wiele szybsze starzenie się
- choroby układu krążenia (zawał, wylew)
- nowotwory

A teraz trochę mniej "drastyczne":

- nadwaga
- obniżenie odporności
- zaburzenia funkcjonowania skóry głowy, łupież zwykły i łojotokowy, łuszczyca
- woskowina w uszach (tak, to nie pomyłka)
- wolne gojenie się ran
- zespół suchego oka
- chroniczne zapalenie gardła
- wysuszona skóra na całym ciele
- bóle głowy wywołane słońcem
- kurcze nóg w czasie chodzenia
- "brzydkie" paznokcie
- apetyt na tłuszcze
- ciągłe infekcje candida
- problemy z układem moczowym - częste poranne oddawanie moczu i inne nietypowe
- pękanie skóry na piętach

Jak przeciwdziałać? Po pierwsze ograniczyć spożycie omega 6 (ale nie do zera, też są niezbędne do życia), po drugie zwiększyć spożycie omega 3.

Najgorsze (czyli najlepsze) źródła omega 6 to olej słonecznikowy, mięso, tłuszcze do smarowania pieczywa. Olej słonecznikowy można zastąpić rzepakowym, mającym nieco lepszy stosunek tłuszczy, resztę najlepiej wyeliminować. Trzeba tu pamiętać o tym, że w margarynach jest często nasze główne źródło witaminy D.

Co do omega 3, niestety ale tu chyba skazani jesteśmy na ziarna lnu. Ryby wbrew pozorom nie są wcale takim dobrym źródłem, chyba że surowe. Po prostu w czasie podgrzewania kwas omega 3 błyskawicznie się rozkłada, po upieczeniu czy ugotowaniu nie zostaje niemal nic. Apteczne kapsułki zawierają ich najzwyczajniej w świecie za mało, do tego są przezroczyste, a kwasy omega 3 rozkładają się na świetle błyskawicznie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest olej z siemienia lnianego, ale musi on być naprawdę bardzo świeży. Są firmy które wytłaczają olej i dostarczają go na drugi dzień do domu klienta - taki olej trzeba trzymać w lodówce, trwałość ma bardzo niską, zaledwie parę tygodni. Potem kwasy ulegną utlenieniu.

Zmielone w blenderze ziarna siemienia lnianego są najlepszą możliwą formą, ale niektórzy nie lubią ich smaku, na dodatek mają one działanie lekko przeczyszczające (co akurat może być bardzo zdrowe). Dodatkowo doskonale działają na żołądek, w zasadzie mogą całkowicie wyleczyć wrzody. Trzeba zwrócić uwagę na to, że wydzielają one dużo śluzu, co utrudnia wchłanianie składników odżywczych.

Aby przywrócić organizm do równowagi, trzeba spożywać dużą, ale to naprawdę dużą ilość omega 3 przez nawet kilka miesięcy (co najmniej 1 miesiąc), aż wszystkie komórki odpowiednio się nimi nasycą. 100 gram oleju czy zmielonego ziarna lnu dziennie nie jest tu wcale przesadną ilością, chociaż wywoła zapewne lekkie rozwolnienie. Pozytywne zmiany powinny być widoczne już w ciągu dosłownie parunastu godzin, ale na pełen efekt trzeba będzie troszkę poczekać. Kwasów omega 3 nie da się w żaden sposób przedawkować, chyba że w ten sposób co każdy inny tłuszcz - można utyć jak się o wiele za dużo tego zjada :)

Olej z siemienia lnianego można miksować z chudym twarogiem (100 gram na 100 ml) i 200 ml jogurtu lub kefiru. W takiej postaci nie powinien wywoływać rozwolnień no i powinien być "zjadliwy".

Drobna uwaga odnośnie kwasów omega 6. W zasadzie tak naprawdę problemem nie tyle jest ich nadmiar (który, swoją drogą, jest szkodliwy), co zablokowanie szlaku metabolicznego, którym nasz organizm syntetyzuje kwas omega 6 gamma linolenowy ze zwykłego kwasu omega 6 linolenowego. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest nadmiar tłuszczu w pożywieniu - w zasadzie wszystkie tłuszcze nasycone (głównie odzwierzęce) blokują ten szlak metaboliczny. Inne przyczyny to m.in. niedostateczna ilość witaminy C, cynku czy magnezu w diecie, starzenie się, przewlekłe infekcje. Można tego wszystkiego uniknąć przyjmując kwas omega 6 w formie, która nie wymaga przemian metabolicznych - czystego kwasu gamma linolenowego, czyli GLA. Często przynosi to dramatyczną poprawę stanu zdrowia - w jednym badaniu pacjenci z terminalną postacią raka prostaty po rozpoczęciu suplementacji gigadawkami GLA przedłużyli sobie życie 3 krotnie, zaś silna poprawa stanu zdrowia występuje w zasadzie we wszystkich przewlekłych infekcjach. GLA przyjmowany w normalnych dawkach nie blokuje metabolizmu omega 3. Można go kupić w każdej aptece - nazywa się on "olej z wiesiołka tłoczony na zimno".

W przypadku suplementacji GLA radziłbym wybrać większe dawki, niż zalecane przez producenta - zazwyczaj poleca się niecałe 0,2 grama / dziennie (opakowanie które leży teraz przede mną ma taką ilość w 6 tabletkach), jednak jeśli chcemy mieć szybką poprawę, proponowałbym zwiększyć dawkę 2-3 krotnie. W stwardnieniu rozsianym zaleca się dawki powyżej 1 grama / dziennie, czyli ponad 6 krotnie większe niż polecane. Zapewne nikt mi nie uwierzy, gdy powiem, że w 40% przypadków stwardnienie rozsiane albo zostało zatrzymane, albo wręcz się cofnęło - dlatego odsyłam do MedLine, gdzie można wyszukać opisy tych eksperymentów.


http://www.nerwica.vegie.pl/omega_3.html
Avatar użytkownika
Margaret74
 

Re: Nienasycone kwasy tłuszczowe

Postprzez ibiza13 » So sty 29, 2011 12:28

Odnośnie ryb i suplementów zawierających olej rybi, to w materiałach, które posiadam nie ma wzmianek na temat niszczącego wpływu obróbki termicznej na zawartość kwasów omega-3. Nie twierdzę, że ilość tych kwasów, w trakcie gotowania czy pieczenia lub smażenia nie ulega obniżeniu, bo na pewno tak jest (zresztą dotyczy to wszystkich składników występujących w żywności, wyj. ketchup - likopen). Co do wrażliwości na promieniowanie UV to wszystkie kwasy tłuszczowe są na nie wrażliwe, ale przecież nie musimy kapsułek z tranem trzymać na słońcu. Przecież zawsze są kartoniku. Według mnie autorka trochę wyolbrzymia problem. Przepycha jedyną słuszną, wg niej tezę - spożywanie siemienia lnianego. Co do niewielkiego rozwolnienia przy jego spożywaniu - w ilościach jakie są zalecane w artykule, to może ono nie być niewielkie. Wręcz przeciwnie możemy mieć "wielkie pozdrowienia" od jelita grubego. Poza tym, olej lniany (siemię lniane) zawiera kwas alfa-linolenowy, czyli dostarczamy prekursora kwasu DHA, a nie EPA, o który nam chodzi.

Kwasy omega-3 należy rozpatrywać nie tylko pod ogólną nazwą, ale także każdy oddzielnie, jako:

- kwas eikozapentaenowy (EPA)
- kwas dokozapenatenowy (DHA)
- kwas alfa-linolenowy.

Niestety EPA i DHA występują w rybach morskich, olejach z tych ryb i ssaków morskich.
Kwas alfa-linolenowy w największej ilości występuje w oleju rzepakowym bezerukowym (do 10%). Jednak z kwasu alfa-linolenowego powstaje głównie DHA,a stężenie EPA jest w tkankach minimalne, a głównie o zwiększenie poziomu EPA chodzi, gdyż tkanki przeciętnego Polaka zawierają go drastycznie mało.
WNKT zawarte w rybach morskich i oleju z nich uzyskiwanym, pełnią istotną rolę w budowie i funkcjonowaniu błon komórkowych, uczestniczą w przebiegu reakcji zapalnej, transmitują sygnały przezbłonowe, regulują funkcję kanałów jonowych i mają działanie immunomodulujące - zmniejszając produkcję i uwalnianie cytokin oraz wpływając na metabolizm prostaglandyn. Niebezpieczny dla osób z układowymi, zapalnymi chorobami tkanki łącznej jest wzrost stężenia kwasów omega-6 i spadek stężenia kwasów omega-3, ponieważ powoduje zmianę równowagi homeostatycznej w kierunku prozapalnym i prozakrzepowym.
Fortin i wsp. (cyt. za Sokalska-Jurkiewicz, Wiland,) w prowadzonych badaniach obejmujących 395 pacjentów z RZS, suplementowanych kwasami tłuszczowymi omega-3, stwierdzili zmniejszenie aktywności procesu zapalnego. Dzięki zastosowaniu diety z niską zawartością kwasu arachidonowego oraz ze stałym dodatkiem oleju rybiego możliwa była redukcja dawek NPZL. Stosowanie w leczeniu diety wzbogaconej o ryby i olej rybi pozwoliło na zmniejszenie dawek glikokortykosteroidów. Należy pamiętać, iż nadmiar kwasów omega-3 w pożywieniu może prowadzić do skazy krwotocznej (trombocytemii), do zmian degeneracyjnych niektórych tkanek, infekcji, a nawet cukrzycy.

Nie wiem jak odnieść się do opisanego w artykule spożywania suplementów zawierających olej z wiesiołka (omega-6, kwas gamma-linolenowy). Mam co do tego mieszane uczucia, gdyż w naszej diecie i tak za dużo jest kwasów omega-6, ale mnie kiedyś dermatolog zlecił jego stosowanie, gdyż podobno dobrze wpływa na zmiany twardzinowe. Jakoś nie zauważyłam u siebie poprawy przy stosowaniu oleju z wiesiołka, poza tym, że trochę wydrenował mi kieszeń (wtedy to była nowość i był stosunkowo drogi).
Według badaczy zbyt duża ilość kwasów omega-6 w diecie współczesnego człowieka wynika z powszechnego zastosowania w technologi żywności tłuszczów roślinnych, będących głównym źródłem tych kwasów. Na podstawie badań epidemiologicznych i wielu prac doświadczalnych, niektórzy autorzy (Ziemlański i Budzyńska-Topolowska) uważają, że konsumpcja dużych ilości NNKT może sprzyjać powstawaniu nowotworów. Przypuszcza się, że kwasy omega-6 sprzyjają mutacji normalnych komórek w nowotworowe, natomiast kwasy omega-3 mogą hamować ich rozwój. Jabłońska-Trypuć i Czerpak dowodzą, że nadmierne spożycie WNKT zwiększa ryzyko stężenia wolnych rodników powstających w czasie oksydacji kwasów tłuszczowych. Ich zdaniem może to zwiększać zagrożenie uszkodzeń struktury DNA i kancerogenezy, zwłaszcza gdy stężenie antyoksydantów jest niewystarczające. Stwierdzono, że nadmiar wolnych kwasów tłuszczowych (gamma-linolenowego, arachidonowego - omega-6) hamuje transformację limfocytów, blokując w ten sposób odpowiedź immunologiczną. Zmniejsza się odporność na choroby zakaźne i opóźnia gojenie ran.

Także i w tym wypadku sprawdza się moja dewiza, że wszystko jest dla ludzi tylko w rozsądnych ilościach.

Przy okazji wątku o WNKT wspomnę jeszcze o jednonienasyconych kwasach tłuszczowych, bo o nich dość często zapomina się, a są także ważne dla naszego organizmu.
Głównym przedstawicielem tych kwasów w naszej diecie jest kwas oleinowy, który obficie występuje w oliwie z oliwek (69%) i oleju rzepakowym bezerukowym (55%).

Kwasy jednonienasycone zmniejszają stężenie cholesterolu całkowitego oraz frakcji lipoprotein LDL, równocześnie zwiększając frakcję HDL. Odpowiednia ilość tych kwasów w diecie sprzyja redukcji poziomu glukozy w surowicy krwi, zwłaszcza u pacjentów z cukrzycą typu 2. Mimo niewielu badań zajmujących się oddziaływaniem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych na organizm ludzi wiadomo, że wywierają one efekt przeciwzapalny poprzez zmniejszanie ekspresji cząsteczek adhezyjnych na monocytach we krwi obwodowej.

Piśmiennictwo:
1. Ciborowska H. Rudnicka A., 2007, Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka.
2.Jabłońska-Trypuć, Czerpak R, 2009, Metabolizm nienasyconych kwasów tłuszczowych i ich znaczenie w profilaktyce i terapii układu krwionośnego., Przegląd Kardiodiabetologiczny, 4, 2, s. 55-63.
3.Kolanowski W., Mówińska W., 2006, Ocena jakości żywieniowej suplementów długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych -3 obecnych na polskim rynku farmaceutycznym., Bromat., Chem., Toksykol., XXXIX, 2, s. 155-164.
5. Socha P., 2001, Korzystny efekt immunomodulacyjny składnika tłuszczowego diety., Pediatria Współczesna, 3, 1, s. 29-32.
6. Sokalska-Jurkiewicz, Wiland, 2005, Dieta w reumatoidalnym zapaleniu stawów., Terapia, 3, 164, z. 2.
"Życie jest albo wielką przygodą, albo niczym." - Helen Keller
W pracy robię TO, a w domu TO

Obrazek
Avatar użytkownika
ibiza13
Administrator
Administrator
 
Posty: 2278
Dołączył(a): N lip 25, 2010 09:06
Lokalizacja: Słupsk/Szczecin

Re: Nienasycone kwasy tłuszczowe

Postprzez Margaret74 » So sty 29, 2011 16:46

Może dlatego autorka taki nacisk kładzie na olej z siemienia lnianego,bo ma w tym interes(sama zostałam ostatnio zaczepiona w tym temacie przy aptece :wink: ).
Masz,rację Ibiza-wszystko z umiarem.
Jakiś czas temu słyszałam opinię ,że olej rzepakowy jest taką "oliwą z oliwą Europy Wschodniej".Ja nie za bardzo lubię oliwę z oliwek :P staram się jak mogę najczęściej jej używać,ale wolę właśnie rzepakowy,słonecznikowy,a ostatnio zasmakował nam olej z pestek winogron.
A co powiesz też o najnowszym wynalazku-olej kujawski z dodatkiem oleju z siemienia i kiełków pszenicy? Ten ostatni zawiera dużo wit.E i substancji proestrogennych-i tych ostatnich się czepię,bo wiadomo jak ,np.toczeń reaguje na nie.Oczywiście wiem ,że wszystko w zdrowych ilościach,ale jeśli jednak,tak jak zauważyłaś,istnieje wysoka tendencja prokulinarna do tego typu produktów,to może jednak nam zaszkodzić (?)

Olej z wiesiołka-ponoć podnosi tez odporność-przez podniesienie poziomu GLA na co musimy uważać:
Obniżony poziom nienasyconych kwasów tłuszczowych w organizmie to również przyczyna wielu niekorzystnych zmian w układzie odpornościowym. Systematyczne przyjmowanie preparatów z olejem wiesiołkowym podnosi poziom GLA, przez co wpływa korzystnie na usprawnienie działania i zwiększenie wytrzymałości systemu odpornościowego na różnego typu bakterie i wirusy. Podczas choroby wzmacniają mechanizmy obronne ustroju, a po przebytej chorobie wspomagają procesy regeneracyjne.
.ŹRÓDŁO

Mnie swego czasu faszerowano boragoglandyną-olejem z ogórecznika,zawierającym sporo GLA,flawonoidów,garbników i saponin.
Myślę,że warto tych wyciągów szukać w kosmetykach-mają dobroczynny wpływ na skórę-w naszym przypadku :)
Avatar użytkownika
Margaret74
 

Re: Nienasycone kwasy tłuszczowe

Postprzez beta2 » So sty 29, 2011 19:57

Przeglądając stare wycinki z gazet natrafiłam na artykuł pt. " Nawilżanie w tabletce", w którym polecają stosowanie preparatu o nazwie Hydroskin.
Preparat przyjmowany systematycznie nawilża skórę od wewnątrz, korzystnie wpływając na jej gładkość i sprężystość, dzięki zawartości specjalnie dobranych składników : oleju z nasion ogórecznika, alg oraz witamin A i E.
Zastosowanie: przyjmować 1 kapsułkę dziennie, najlepiej w trakcie posiłku. Nie przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia.
Wklejam też link w tym temacie.
http://www.google.pl/url?q=http://www.p ... W-QhMIEhKw

Właśnie zamierzam kupić te tabletki, bo i tak mam zalecone stosowanie witaminy A i E, więc czemu nie dodać sobie jeszcze oleju z ogórecznika. :D
Chyba dobrze zrozumiałam, że przy toczniu można je przyjmować. :?:
Miej serce i patrz w serce, bo...(.....)
Słowa palą, więc pali się słowa. Nikt o treści popiołów nie pyta.
( J. Kaczmarski )
Avatar użytkownika
beta2
lokator
lokator
 
Posty: 295
Dołączył(a): So maja 22, 2010 23:08

Re: Nienasycone kwasy tłuszczowe

Postprzez Margaret74 » So sty 29, 2011 22:13

no i ja właśnie pisze o tym,by wystrzegać się raczej stosowania doustnego,a szukać kremów,balsamów-traktować ciało z zewnątrz ,bo wystrzegamy się podnoszenia odporności-najlepiej jednaj zawsze skonsultować ze swoim lekarzem,bo może w tabletkach wcale nie ma dużej dawki kwasów GLA
Avatar użytkownika
Margaret74
 

Re: Nienasycone kwasy tłuszczowe

Postprzez ibiza13 » N sty 30, 2011 09:01

Gosiu nie używaj oleju słonecznikowego do smażenia. On po prostu do tego się nie nadaje, gdyż ma stosunkowo niską temperaturę rozkładu (dymienia). Olej słonecznikowy nadaje się do sałatek oraz surówek. Co do kujawskiego, który jest mieszanką 3 rodzajów nasion, tak jak napisałaś jestem za jego stosowaniem chociaż nie wiem jak będzie w wypadku smażenia, np. ryb czy placków. Musiałbym poszukać jaka jest temperatura rozkładu oleju z siemienia i z pszenicy. Na pewno do stosowania na zimno lub do krótkiego smażenia jestem jak najbardziej za. Odnośnie oliwy z oliwek to mam dokładnie takie samo podejście do niej jak Ty. Wybieram olej rzepakowy, tym bardziej, że ma bardzo dobry stosunek kwasów omega-6 do omega-3 (2:1).

Co do szkodzenia to niestety, ale tak jest, że co za dużo to niezdrowo. Teraz jest tendencja, że wszystko należy smażyć na oleju lub oliwie. Według mnie nie do końca jest to prawidłowe. Ja robię tak: mięsa smażę na smalcu, ryby, placki na oleju rzepakowym, jajecznicę na maśle. Podobnie jest ze smarowaniem pieczywa masło czy margaryna? Moja odpowiedź brzmi masło. Wg mnie osoby chore, dzieci powinny jeść masło. Nie powinno dzieciom podawać się margaryn (w przeciwieństwie do tego co mówi super niania w reklamie ramy). Co by nie mówić margaryna jest "sztucznie" wytworzonym produktem, masło to natura :P, a przecież powinniśmy jeść jak najwięcej jak najmniej przetworzonej żywności.

Zgadzam się z Tobą odnośnie stosowania suplementów zawierających olej z wiesiołka lub ogórecznika. Lepiej tych olei szukać w kosmetykach, aby nawilżyć skórę i ją odżywić.

Beta wydaje mi się, że lepiej przyjmować wit. A i E, gdyż one nie podnoszą odporności, a jak pisała Gosia przy naszych schorzeniach zbyt wysoka odporność nie jest wskazana. Wiem, że to paradoks, ale tak jakoś jest. Ale wybór należny do Ciebie.
"Życie jest albo wielką przygodą, albo niczym." - Helen Keller
W pracy robię TO, a w domu TO

Obrazek
Avatar użytkownika
ibiza13
Administrator
Administrator
 
Posty: 2278
Dołączył(a): N lip 25, 2010 09:06
Lokalizacja: Słupsk/Szczecin

Re: Nienasycone kwasy tłuszczowe

Postprzez Margaret74 » N sty 30, 2011 10:05

ibiza
Ja robię tak: mięsa smażę na smalcu,
. ,rany ,ja się boję 100% tłuszczu zwierzęcego ,szczerze pisząc-tyle się mówi o cholesterolu,trójglicerydach-ale masz rację,do głębokiego smażenia najlepiej się nadaje.
Co do masełka-już jakiś czas temu zrezygnowałam z margaryny .Dzięki za info o oleju słonecznikowym :)
Avatar użytkownika
Margaret74
 

Re: Nienasycone kwasy tłuszczowe

Postprzez ibiza13 » N sty 30, 2011 10:20

Gosiu 100% tłuszczu zwierzęcego należy się bać tylko wtedy, gdy ma się wysoki poziom cholesterolu LDL lub/i. Poza tym nie są takie groźne jak je starają się nam je przedstawiać w środkach masowego przekazu.
"Życie jest albo wielką przygodą, albo niczym." - Helen Keller
W pracy robię TO, a w domu TO

Obrazek
Avatar użytkownika
ibiza13
Administrator
Administrator
 
Posty: 2278
Dołączył(a): N lip 25, 2010 09:06
Lokalizacja: Słupsk/Szczecin

Postprzez » N sty 30, 2011 10:20

 

Następna strona

Powrót do Dietetyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron