Dieta śródziemnomorska

Tu znajdziesz informacje co może pomóc,a co zaszkodzić z pokarmów.

Dieta śródziemnomorska

Postprzez ibiza13 » Pt kwi 06, 2018 08:35

Dieta śródziemnomorska dobra również dla kości

Dieta śródziemnomorska zdrowa dla serca wydaje się również być korzystna dla kości i mięśni starszych kobiety, wynika z badań zaprezentowanych podczas ENDO 2018, dorocznego spotkania Towarzystwa Endokrynologicznego w Chicago.

Naukowcy donoszą o wyższej masie kostnej i masie mięśniowej u kobiet po menopauzie, które przestrzegają diety śródziemnomorskiej niż u tych, które jej nie stosowały. Ten sposób odżywiania obejmuje wysokie spożycie owoców i warzyw, ziaren, ziemniaków, oliwy z oliwek i nasion; umiarkowanie wysokie spożycie ryb; niskie spożycie tłuszczów nasyconych, nabiału i czerwonego mięsa; i regularne, ale umiarkowane picie czerwonego wina. Dieta śródziemnomorska została powiązana z niższym ryzykiem chorób serca, cukrzycy, raka i niektórych innych chorób przewlekłych.
Brazylijscy naukowcy przeprowadzili badania u 103 zdrowych kobiet w średnim wiek 55 lat, i które przeszły menopauzę średnio 5,5 lat wcześniej. Wszystkie kobiety poddano badaniu kości, aby zmierzyć gęstość mineralną kości, całkowity tłuszcz w ciele i masę mięśniową, które zastosowano do oceny masy mięśni szkieletowych. Badani wypełnili także ankietę dotyczącą żywienia. Stosowanie diety śródziemnomorskiej, było istotnie związany z wyższą gęstością mineralną kości mierzoną w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i większą masa mięśniową. To stwierdzeni nie było związane z tym, czy kobiety stosowały uprzednio terapię hormonalną, paliły papierosy, czy były aktywne fizycznie.

Dieta śródziemnomorska może być użyteczną, niemedyczną strategią zapobiegania osteoporozie i złamaniom u kobiet po menopauzie", stwierdzili badacze.

źródło: http://www.termedia.pl
"Życie jest albo wielką przygodą, albo niczym." - Helen Keller
W pracy robię TO, a w domu TO

Obrazek
Avatar użytkownika
ibiza13
Administrator
Administrator
 
Posty: 2154
Dołączył(a): N lip 25, 2010 09:06
Lokalizacja: Słupsk/Szczecin

Postprzez » Pt kwi 06, 2018 08:35

 

Powrót do Dietetyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość