Masaż

Metody fizjoterapeutyczne.
Polecane ośrodki i specjaliści.
Porady praktyczne.

Masaż

Postprzez Margaret74 » Pn cze 21, 2010 14:32

Rodzaje masażu

Masaż klasyczny - jest to najpopularniejszy masaż, który w zależności od formy - intensywności może być leczniczy, relaksacyjny, pobudzający itp. Masaż ten opiera się na pięciu grupach technik:
a.głaskaniu
b.rozcieraniu
c.ugniataniu
d.oklepywaniu
e.wibracji
Masaż ten również może być wykonywany z użyciem środków wspomagających zabieg np. różnego rodzaju maści lecznicze.

Masaż segmentarny - jest metodą terapii neuroodruchowej. Oparty jest na powiązaniach między pewnymi obszarami skóry, tkanki podskórnej, mięśniowej i okostnej, a także naczyniami i narządami wewnętrznymi unerwianymi przez ten sam segment rdzenia kręgowego. Przedstawione powiązania powodują, że procesy chorobotwórcze toczące się w jednej tkance lub narządzie wewnętrznym wywołują zmiany w odpowiedniej tkance mięśniowej, łącznej, okostnej i na powierzchni skóry, co objawia się jako tzw. bóle rzutowane. Poprzez działanie na powłoki ciała możemy wpływać na regulację działania narządów, wpływać leczniczo na organizm. Masaż musi być poprzedzony technikami diagnozującymi. W masażu segmentarnym dzieli się ciało na określone segmenty, które podlegają masażowi.

Masaż centryfugalny - jest to masaż stawów tzw. masaż dostawowy. Masaż ten przyspiesza gojenie się kontuzji stawów, wiązadeł stawowych, torebki stawowej itp. Jest to zabieg głównie stosowany w rehabilitacji stawów.

Masaż leczniczy - jest to masaż oparty na technikach masażu klasycznego, jednak masaż leczniczy odnosi się bardziej do formy zabiegu. Mianowicie forma lecznicza to forma mająca na celu wyrównywanie pewnych zaburzeń - leczeniu ich np. rozluźnianiu przykurczów mięśniowych powstałych na skutek nieodpowiednich pozycji itp. Można powiedzieć, że masaż leczniczy to każda forma masażu mająca na celu leczenie pewnych zaburzeń organizmu poprzez zabiegi manualne.

Masaż relaksacyjny - jest masażem wykonywanym u pacjentów, którzy życzą sobie zabiegu odprężającego, orzeźwiającego i usprawniającego organizm po długotrwałym wysiłku zarówno fizycznym jak i psychicznym związanym ze stresem dnia codziennego.

Masaż rehabilitacyjny - jest forma masażu leczniczego połączonego z różnymi technikami rehabilitacyjnymi wykonywanymi w celu kompensacji pourazowej.

Masaż łącznotkankowy - jest metodą terapii neuroodruchowej. Masaż ten jest stosowany w celu likwidacji stref zmian odruchowych w obrębie tkanki łącznej. Polega na rozcieraniu małymi ruchami miejsc wrażliwych w tkance łącznej. Pacjent ma wrażanie cięcia lub zadrażnienia tak, jakby masaż był wykonywany paznokciem. Masaż ten stosuje się:
a.w leczeniu chorób przewlekłych (wg Cordesa);
b.przy leczeniu chorób naczyń;
c.zaburzeń pracy tarczycy;
d.choroby nerek (wspomaganie leczenia);
e.odchudzające.

Masaż sportowy - jest to intensywny masaż zmniejszający zmęczenie organizmu na skutek aktywności fizycznej.
Masaż występuje w kilku formach zależnych od czasu zabiegu w stosunku do aktywności sportowej, wyróżniamy:
a.m. przedwysiłkowy - mający na celu przygotowanie organizmu do wysiłku sportowego - np. skracając rozgrzewkę itp.
b.m. międzywysiłkowy - masaż wykonywany w przerwach między wysiłkami (miedzy startami na zawodach sportowych), jego celem jest potrzymanie wysokiej aktywności organizmu w trakcie zawodów
c.m. powysiłkowy - mający na celu skrócenie czasu regeneracji organizmu po intensywny i długotrwałym wysiłku.
d.m. uzupełniający - wspomagający trening sportowy (np.: wspomagający trening masy mięśniowej)

Masaż izometryczny - jest to masaż składający się z trzech etapów. Etap główny tego zabiegu polega na intensywnym masowaniu podczas skurczu izometrycznego, co sprzyja rozwojowi masy mięśniowej. Masaż ten stosowany jest np.: w rehabilitacji jako zabieg kompensujący niedobory masy mięśniowej.

Masaż odchudzający - jest to masaż izometryczny połączony z pewnymi technikami łącznotkankowymi i technikami masażu klasycznego, które działają wyszczuplająco i ujędrniająco na ciało. Masaż polega na intensywnym masowaniu - umożliwia to spalanie zbędnego tłuszczu (uważany za najlepszą metodę wyszczuplającą i kształtującą sylwetkę).

Masaż okostnowy - jest metodą terapii neuroodruchowej. Masaż ten jest stosowany w celu likwidacji stref zmian odruchowych w obrębie okostnej. Masaż ten przeprowadza się w stanie rozluźnienia mięśni. Przyspiesza i leczy zmiany powstałe w obrębie okostnej.
Masaż ten stosuje się:
a.dla chorób kręgosłupa;
b.przy bólach głowy;
c.przy chorobach naczyń górnych;
d.przy chorobach kończyn dolnych
e.w chorobach serca, płuc, żołądka, jelit i dróg moczowych, dróg żółciowych i chorobach kobiecych.

Masaż chiński - jest to metoda masażu zbliżona do masażu klasycznego, lecz różna z punktu widzenia techniki rękoczynów. Ma on podobne zastosowanie jak masaż klasyczny.

Masaż Shantala - jest to masaż opracowany dla dzieci upośledzonych w rozwoju - przede wszystkim do masażu dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Można go również stosować w celu stymulowania rozwoju fizycznego dzieci zdrowych. Masaż powinno się stosować aż do przywrócenia sprawności i aktywności fizycznej.

Drenaż limfatyczny - jest zabiegiem mającym na celu przyspieszenie krążenia chłonki. Służy również likwidacji obrzęków, wysięków limfatycznych, skraca czas resorpcji wysięków, siniaków. Zabieg ten powinno się stosować na "sucho" tzn. bez środków poślizgowych. Ale można używać środki wspomagające - w tym wypadku stosowane jako wcierki na koniec zabiegu.

Akupresura chińska - wywodzi się z medycyny wschodniej jej podstawowym założeniem jest zapobieganie chorobom przez mobilizację odpowiednich sił organizmu. Akupresura ma nie tylko zapobiegać, ale także leczyć, poprawiać samopoczucie oraz zwiększać siły i energie regenerujące organizm. Działając na prawie wszystkie narządy wewnętrzne organizmu można poprawić ich wydolność. Akupresura ma na celu oddziaływanie na pewne "zbiorniki" energetyczne w celu doprowadzenia ich do stanu równowagi, czyli zdrowia. Zabiegi wykonuję się poprzez techniki uciskowe w pewnych ściśle określonych miejscach ciała.

Refleksoterapia - Nazwa pochodzi od słowa refleks, które oznacza w tym wypadku zespół składający się z impulsów i receptorów tzw. refleksów. Refleksowanie uwalnia energie zawartą w stopach, dłoniach i uszach. Refleksowanie powoduje odprężenie, pomaga zmniejszyć efekty stresu w organizmie. Masaż refleksyjny posiada trzy poziomy refleksyjnego wykorzystania:
a.Diagnostyczny - diagnozowanie organizmu i ustalanie niewydolności
b.Profilaktyczny - zapewnianie pełnej sprawności organizmu
c.Terapeutyczny - przywracanie sprawności organizmu

Źródło: http://www.orma.pl/pol/rodzajemasazy.htm
by: proforce.pl

w twardzinie zalecany jest masaż łącznotkankowy.
Avatar użytkownika
Margaret74
 

Postprzez » Pn cze 21, 2010 14:32

 

Powrót do Rehabilitacja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość